Medicína

Plánujete exotickou dovolenou? Myslete také na očkování

Říkává se, že poctivá slivovice vyléčí mnohé neduhy. Pokud se však chystáte na exotickou cestu, je třeba svoje zdraví preventivně chránit ještě jinak. Očkováním.

Cestování slibuje nevídané zážitky, které si budeme uchovávat v paměti po dlouhá léta. Mnohým z nás ale nestačí tradiční evropské destinace a míříme dále. Ostatně stačí zmínit například Thajsko, kde dnes u lidé tráví svou dovolenou poměrně běžně. A samozřejmě nejen tam. Ovšem čím exotičtější destinace, tím spíš je třeba předem se chránit proti případným chorobám. A právě v tom pomůže očkování.

 

Názor odborníka

Očkování při cestách do exotických zemí velmi doporučuji i přesto, že nejsou většinou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Investovat do snížení rizika onemocnění se určitě vyplatí a ušetří vám mnoho strastí při onemocnění a i finančních prostředků spojených s budoucí léčbou. Důležité je také upozornit na to, že mnohá očkován trvají několik měsíců a je proto potřeba vyhledat odbornou pomoc včas před cestou,“ uvádí MUDr. Tom Philipp, Ph.D., MBA. náměstek pro zdravotní pojištění MZ ČR.

 

Očkovací typologie

Očkování se dělí na povinné (žlutá zimnice, meningokokové infekce), doporučené (virová hepatitida A a B, břišní tyfus, meningokokové infekce, cholera, vzteklina, japonská encefalitida), pravidelné (tetanus, pertuse, difterie, poliomyelitida, spalničky, zarděnky a jiné) a speciální (chřipka, pneumokokové infekce, plané neštovice). Obecně platí, že očkování ze skupiny povinných obvykle provádí centra cestovní medicíny, jejich přehled najdete na internetu; nezřídka se nacházejí také v řadě nemocnic. Kvůli většině ostatních očkování lze zajít i za svým praktickým lékařem.

 

Kam míříte?

Nemoci jsou jako lidé, také se můžou stěhovat. Nabízíme vám příklady některých chorob a místa, kde je lépe se nechat očkovat (v některých případech to konkrétní země dokonce vyžadují).
 

  • Žlutá zimnice – subsaharská Afrika, Jižní Amerika
  • Meningokokové infekce – subsaharská Afrika
  • Virová hepatitida A a B – celá Asie, Afrika, Jižní a Latinská Amerika, východní Evropa
  • Břišní tyfus – tropy Asie, Afriky a Jižní Ameriky
  • Cholera – Indie, tropy Afriky, jihovýchodní Asie, Haiti
  • Vzteklina – Asie, Afrika, Latinská Amerika, jihovýchodní Evropa
  • Japonská encefalitida – jihovýchodní Asie a Indie
  • Poliomyelitida – západní Afrika, Indický subkontinent, Střední Asie

 

Tip navíc – ochrana před malárií

V tomto případě sice neexistuje očkování, zato existuje poměrně reálné riziko nákazy v mnoha zemích tropů a subtropů. Ostatně jen v ČR se každým rokem registruje 20 až 30 lidí s tímto onemocněním. Protože v krajním případě může hrozit až smrt, každý zodpovědný turista by měl 4 až 6 týdnů před cestou zajít za svým lékařem. Ten mu poradí optimální antimalarické přípravky a ochranné prostředky zamezující poštípání komárem. Co je dobré vědět? Antimalarické léky se doporučují doslova “ na míru“ – s ohledem na váš zdravotní stav, věk, roční období, v němž cestu plánujete, místo, kam konkrétně míříte, i otázku aktuálního rizika nákazy.

Připravila: Marcela
Foto: iStock
31. 7. 2014
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků