Wellness

Plavání: nezatěžuje klouby a zapojíte celé tělo

Sbírání lístečků

Plavání je jednou z pro člověka nejpřirozenějších pohybových aktivit. Přináší radost z pohybu a zlepšuje celkovou kondici. Na přínosy plavání se zaměřil i web healthline.com, jehož informace zkontroloval Daniel Bubnis, M.S. Vybrali jsme pro vás následující informace.

Jedinci, kteří se plavání pravidelně věnují, mají větší sílu, lepší pohyblivost celého těla a méně trpí fyzickou a psychickou únavou.

Úleva pro klouby a svaly

Plavání je prospěšné hlavně pro pohybový aparát. Jsou zapojeny všechny hlavní svalové partie, tedy svalstvo horních i dolních končetin, zádové a břišní svaly. Kromě posilování svalstva je plavání dobré pro kardiovaskulární systém, navíc nezatěžuje klouby. Nezanedbatelné jsou i masážní a regenerační účinky vody. Odpor vody při plavání působí na svaly rovnoměrně a například bazény s masážními tryskami přináší úlevu od napětí a únavy.

Voda tělo přirozeně nadnáší, tím nejsou zbytečně zatěžovány klouby a nedochází tedy k nechtěným úrazům. Ve vodě vážíme jen jednu desetinu své skutečné váhy. Zároveň nám voda klade mnohem větší odpor než vzduch, musíme tedy na jednotlivá tempa vynakládat větší energii.

Pohyb, který je typický pro plavání, zlepšuje hybnost hlavně ramenních a kyčelních kloubů, ale i kotníků a zápěstí. Při správném a pravidelném plavání, které vyžaduje zadržování dechu, se zlepšuje i kapacita plic. Jedná se tedy o celkově vhodné dechové cvičení. Pokud trpíte záněty horních cest dýchacích či chronickou bronchitidou, prospěje vám zaplavat si v teplé mineralizované vodě.

Redukce váhy

Jestli je cílem plavání redukce váhy, věnujte se mu alespoň 30 minut. Tím je spáleno dostatečné množství energie a nastartován metabolismus. Množství spálené energie je závislé na několika faktorech. Těmi jsou hlavně způsob, jakým plaveme, intenzita plavání, technika plavání, naše fyzické předpoklady a celková kondice.

Kde plavat v zimě

Při plavání je důležité mít na paměti, proč vlastně plaveme. Chceme si odpočinout a relaxovat? Nebo je naším cílem zlepšení kondice, uvolnění svalů a načerpání energie? Většina plaveckých bazénů má celoroční provoz, jiné je to u venkovních koupališť. Ty většinou bývají omezeny letní sezónou a jejich otevření je závislé na venkovním počasí. Neplatí to ale u všech. Další možností, zvláště pro rodiny s dětmi, mohou být aquaparky, které kombinují plavecké bazény se zábavnými atrakcemi, jako jsou tobogány, vířivky a různorodé skluzavky. Ne vždy ale poskytují dostatečný prostor pro individuální plavce.

Krytý či venkovní bazén?

Pokud jste milovníkem klasických plaveckých bazénů, po celé ČR je jich několik stovek a využít můžete toho, který je nejblíže vašemu bydlišti. Musíte ale počítat s vyšší koncentrací chlóru a dalších čisticích prostředků, které jsou ve vodě obsaženy.

V nekrytých bazénech je koncentrace chloru sice většinou zcela stejná, ale otevřené prostory ho více rozptýlí. Návštěvníci mají proto pocit, že voda není tolik cítit a nepříjemné účinky chloru jsou slabší. Termální nebo vyhřívané venkovní bazény navíc nabízí požitek z plavání v teplé vodě pod širým nebem.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.healthline.com/health/benefits-of-swimming
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků