Wellness

Pozor na noční mlsání

Každý máme nějaké zlozvyky. Když však negativně ovlivňují vaši životosprávu, zvažte, zda nenastal čas na změnu. Opravdu je nutné dopřávat si dobroty, které nejsou zrovna zdravé, pozdě a navíc ve velkém množství?

Možná to platí právě pro vás: přijde večer, máte skutečně chvíli jen pro sebe, a tak se v klidu posadíte do křesla… A vezmete si do ruky třeba sáček s brambůrky. Bavíte se s partnerem, telefonujete s kamarádkou nebo sledujete televizi a ejhle, za chvíli je sáček prázdný.

 

Naše hříchy

Večerní mlsání je problematické – po 20. hodině lidské tělo automaticky zpomaluje metabolismus a trávení. Začíná se připravovat na odpočinek, takže velké množství tuků, cukrů,a v nich přijatých kalorií, se záhy projeví na vaší váze,“ vysvětluje RNDr. Lucie Svobodová, odbornice na výživu a zdravý životní styl. Proto doporučuje, abyste večer „zapomněli“ na potraviny obsahující právě mnoho tuků a cukrů. Mezi ně kromě oblíbených bramborových lupínků patří například pečivo, slané oříšky, popcorn, slané tyčinky a sušenky nebo třeba ovoce.

 

Změna pro zdraví

V lednu si mnoho z nás slibuje, že zase trochu zatočí se svou váhou, směrem dolů, samozřejmě. Proto by bylo dobré pozměnit svoje stravovací zvyklosti i ohledně nočního mlsání. Ale jak? Zkuste místo nezdravých pochutin něco jiného. Co vám poradí výživová specialistka?

 

Zelenina v mnoha podobách

Vhod přijdou kousky zeleniny (řapíkatý celer, paprika, mrkev či kedlubna), které se dají kombinovat třeba s tvarohem, přesněji – s tvarohovým dipem. Připravíte si ho snadno. Smíchejte nízkotučný tvaroh s bylinkami, dochuťte mořskou solí a česnekem. Dobře chutnají i zeleninové chipsy, které si můžete připravit i sami. Například opomíjenou cuketu nakrájejte na tenké plátky, ty rozložte na pekáček vyložený pečícím papírem, posypte hrubou solí a upečte dokřupava.

 

Další zdravé variace

Zahnat chuť a omezit mlsání pomůžou i mnohá semínka, například sezamová, slunečnicová, lněná či dýňová. Chcete-li něco trošku extra, pak například slunečnicová semínka opražte na pánvi (ale bez tuku), zakapejte dobrou sójovou omáčkou a sundejte z plotny. Nebo si kupte amarantové lupínky. Podobají se tradičním chipsům, ale mají o polovinu méně tuku, jsou bezlepkové a neobsahují glutamáty.

Zkrátka – když už chcete večer mlsat, zkuste to zdravě!

Připravila: Marcela
Foto: Lucie – Centrum zdraví
15. 6. 2021

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků