Každý máme nějaké zlozvyky. Když však negativně ovlivňují vaši životosprávu, zvažte, zda nenastal čas na změnu. Opravdu je nutné dopřávat si dobroty, které nejsou zrovna zdravé, večer. A navíc ve velkém množství?
Možná to platí právě pro vás: přijde večer, máte skutečně chvíli jen pro sebe, a tak se v klidu posadíte do křesla. A vezmete si do ruky třeba sáček s brambůrky. Bavíte se s partnerem, telefonujete s kamarádkou nebo sledujete televizi a ejhle, za chvíli je sáček prázdný.
Naše hříchy
„Večerní mlsání je problematické – po 20. hodině lidské tělo automaticky zpomaluje metabolismus a trávení. Začíná se připravovat na odpočinek, takže velké množství tuků, cukrů,a v nich přijatých kalorií, se záhy projeví na vaší váze,“ vysvětluje výživová poradkyně RNDr. Lucie Svobodová. Proto doporučuje, abyste večer „zapomněli“ na potraviny obsahující právě mnoho tuků a cukrů. Mezi ně kromě oblíbených bramborových lupínků patří například pečivo, slané oříšky, popcorn, slané tyčinky a sušenky nebo třeba ovoce.
Proto by bylo dobré pozměnit svoje stravovací zvyklosti i ohledně nočního mlsání. Ale jak? Zkuste místo nezdravých pochutin něco jiného. Co vám poradí výživová specialistka?
Zelenina v mnoha podobách
Vhod přijdou kousky zeleniny (řapíkatý celer, paprika, mrkev či kedlubna), které se dají kombinovat třeba s tvarohem, přesněji – s tvarohovým dipem. Připravíte si ho snadno. Smíchejte nízkotučný tvaroh s bylinkami, dochuťte mořskou solí a česnekem. Dobře chutnají i zeleninové chipsy, které si můžete připravit i sami. Například opomíjenou cuketu nakrájejte na tenké plátky, ty rozložte na pekáček vyložený pečícím papírem, posypte hrubou solí a upečte dokřupava.
Další zdravé variace
Zahnat chuť a omezit mlsání pomůžou i mnohá semínka, například sezamová, slunečnicová, lněná či dýňová. Chcete-li něco trošku extra, pak například slunečnicová semínka opražte na pánvi (ale bez tuku), zakapejte dobrou sójovou omáčkou a sundejte z plotny. Nebo si kupte amarantové lupínky. Podobají se tradičním chipsům, ale mají o polovinu méně tuku, jsou bezlepkové a neobsahují glutamáty.
Bílkovinami se zasytíte a překonáte chutě na sladké
Podle dietní koučky Martiny Dvořákové za večerním hladem často stojí přemíra sladkého, mlsání z nudy a hlavně nedostatek jídla v denních hodinách. Lidé jsou uspěchaní, a proto často volí potraviny, které jim rychle dodají energii, když už jsou s ní „na dně“. Sušenky, pečivo nebo i oblíbená ovocná smoothie jsou plná rychlých sacharidů, které hned zasytí, ale rozhodně ne na dlouho. „Naše tělo zpracovává bílkoviny pomaleji než sacharidy, proto s nimi organismus hospodaří déle a pocit hladu se dostaví až později. V kombinaci s vlákninou nám bílkoviny poskytují jedinečnou službu – máme menší hlad,“ vysvětluje Martina Dvořáková.
Připravila: Věra Hájková