Medicína

Projekt Zdravé plíce už odstartoval

Sbírání lístečků

O své zdraví se musíme v první řadě starat sami. Usnadnit nám to pomáhají různé prospěšné projekty, mezi něž aktuálně patří i Zdravé plíce, který se zaměřuje na prevenci rakoviny plic.

Smyslem Zdravých plic je přinést informace, a těch nikdy není dost. Je dobré vědět, jak vypadají prvotní příznaky rakoviny plic i jak se toto onemocnění léčí. Aby si všichni ti, kteří se potýkají s určitými problémy, dokázali lépe představit, co vše to obnáší a neodkládali návštěvu specialisty.
 

Proč zrovna plíce?

Možná víte, že rakovina plic je velice zákeřná a každý den, který nemocní (ne)ztratí, může sehrát velkou roli. „Rakovina plic je jedním z nejčastějších onkologických onemocnění, které má velmi špatnou prognózu, je-li diagnostikováno v pozdním stádiu, v době, kdy je v těle pacienta rozvinuta. Při záchytu v časných stádiích nemoci je přitom prognóza na pětileté přežití pacienta o více než 50 procent vyšší,“ uvádí Tomáš Kruber, výkonný ředitel Onkomajáku.
 

Varovné příznaky

S jakými prvotními příznaky by se měli lidé obrátit na lékaře? „Je velmi vhodné věnovat pozornost kašli trvajícímu déle než 6 týdnů, změněnému charakteru kašle u kuřáků a vykašlávání krve,“ uvádí MUDr. Jiří Votruba, primář I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN v Praze.

A jaká základní vyšetření pak pacienta čekají? „Dnes se snažíme pacienty s neakutními plicními nemocemi vyšetřovat ambulantně. Vzhledem ke komplexnosti problematiky není možné vyjmenovat vyšetření, která je u takových pacientů nutno provést. Prakticky vždy je to ale vyšetření funkční (spirometrii), zobrazovací (RTG hrudníku, či CT) a v některých případech endoskopie (bronchoskopie),“ upřesňuje lékař.
 

Kdy a kam vyrazit

Součástí projektu jsou obří, třímetrové nafukovací plíce, díky nimž si snáze představíte, jak vypadají ty skutečné. A můžete si to porovnat, protože k vidění budou i plíce zasažené nádorem. Současně bude na každé zástavce přítomen odborník, který odpoví na dotazy veřejnosti.

Projekt Zdravé plíce nedávno odstartoval a postupně se s ním máte možnost seznámit v řadě měst, například:

  • 17. 5. v Prostějově,
  • 24. a 25. 5. v Brně,
  • 26. 5. v Rakovníku (v Rakoně),
  • 31. 5. na Praze 8,
  • 17. 6 ve Vsetíně.

Další termíny a podrobnější informace o místě setkání a aktuální inforamce najdete na webu: www www.onkomajak.czwww.80procent.cz. Celkem Zdravé plíce plánují 35 zastávek, příležitostí tedy bude dost. Parterem projektu je Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.


Připravila: Marcela
Foto: archiv Zdravé plíce
15. 4. 2016

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků