Nejen my, lidé, ale také naši čtyřnozí mazlíčci chtějí být dlouho fit. A na tom má velký podíl i jejich strava, což je zase starost lidí. Zjednodušit ji ovšem může kvalitní průmyslově vyráběné krmivo.
Spolehnout se na granule a další dobroty pro pejsky, které sází na optimálně navržené receptury a dobré vstupní suroviny, je dnes nezbytné. Každý přece ví, že strava dokáže ovlivnit zdraví. MVDr. Zbyněk Lonský z Veterinární ordinace pro malá zvířata uvádí, že podle anglického veterinárního centra Waltham, vědeckého pracoviště zabývajícího se výživou psů a koček, lze stanovit čtyři hlavní oblasti zdraví psa. Pojďme si je nyní připomenout právě v souvislosti se stravou pro pejsky.
Zuby a dutina ústní
Napadlo vás někdy, že když pes rozkousne granuli, ona sjede jako kartáček po jeho zubech, a tak z nich pomáhá setřít nečistoty? Aby mazlík granule nezhltnul, ale opravdu rozkousal, tomu napomáhá vhodný tvar, textura i velikost granulí.
Zažívání
Nejen zkušení pejskaři vám potvrdí, že kvalitní žrádlo se nejlépe zjistí podle trusu. Vhodně složenou stravu pejsek dobře tráví (přijme z ní více než 80 procent), takže pak z jeho těla vycházejí jen nutné nestravitelné složky a odpadní látky. U psa krmeného dobře využitelným krmivem jsou výkaly malé, pevné, bez výrazně nepříjemného zápachu.
Kůže a srst
Díky stavu kůže a srsti pejska lze odhadnout, jak je na tom zdravotně. Právě ony totiž dokážou signalizovat vhodnost podávaného krmiva. Pokud strava obsahuje všechny potřebné složky pro kůži a srst, jako například zinek, selen, biotin, kyselinu linoleovou, vitamín E, esenciální mastné kyseliny omega 3 a 6, výsledkem bude vláčná a elastická kůže a lesklá srst.
Imunita
Proč podporovat imunitní systém? Aby se organismus, ať už chodí po dvou nebo čtyřech nohách, lépe bránil nepříznivým vnějším vlivům. Hlavní ochranu zajišťují antioxidanty, o nichž se ví, že působí jako štít před škodlivými volnými radikály, které vznikají při metabolických procesech v organismus. Aby volné radikály nenapadaly buňky, nepoškozovaly orgány a nezpůsobovaly předčasné stárnutí organismu, musí kvalitní krmivo obsahovat vhodný koktejl antioxidantů.
Kontrolovat do puntíku složení krmiva však není třeba, výrobci to už udělali za vás. Například vylepšená receptura granulí Pedigree Vital Protection myslí na všechny zmiňované hlavní oblasti, ovlivňující zdraví pejska.
S věkem roste chuť?
Nejde ani tak o chuť, jako o reálný běh života: v každé fázi si psí organismus žádá přece jen odlišnější složení jednotlivých živin. Studie výzkumného veterinárního centra Waltham potvrdily, že například rostoucí organismus potřebuje v potravě mimo jiné vápník a fosfor v poměru 1,2 až 1,6 : 1, kdežto dospělý pes 0,8 až 1,1 : 1. Proto renomovaní výrobci rozlišují jednotlivé životní fáze i hmotnost mazlíka, stejně jako malá a velká plemena.
Podobně je třeba myslet i na aktivitu pejsků, přece jen jiné množství energie potřebuje pes „gaučík“ než třeba lovecká rasa, ovšem energetické nároky se mění i s ohledem na březí a kojící feny, rovněž se liší i podle plemen.
Připravila: Marcela
Foto: arhiv Pedigree
11. 9. 2019