Medicína

Rovnátka: druhy rovnátek a postup před jejich nasazením

Sbírání lístečků

Nechat si vyrovnat křivé zuby můžete prakticky v každém věku, nikdy není pozdě. Věty typu „když jsem si je nenechala dát do teď, už to nezachráním“, vůbec není nutné pronášet! Navíc rovnátka nejsou nic, za co byste se dnes museli stydět.

Naopak. Za prvé jsou mnohem estetičtější, než jaké si pamatujete z doby svého dětství. Navíc budete je nosit relativně „chvíli“, ale rovné zuby budete mít pak po celý další život. A věřte, že krásný úsměv bez chybičky z vás udělá doslova jiného člověka.

Křivé zuby jsou samozřejmě chybičkou na kráse, ale zároveň přinášejí i svá rizika. Častým problémem je zhoršená možnost čištění zubů, a to zejména mezizubních prostor, což vede ke zvýšené kazivosti chrupu, ale i zánětu dásní. Vady skusu mohou způsobit funkční obtíže, jakými jsou problémy se žvýkáním nebo zhoršená výslovnost, v některých případech i jejich rychlejší obrušování, páčení a předčasné ztráty. A to jsou jistě pádné důvody k tomu, abyste se nad jejich používáním zamysleli. Zuby je možné narovnat pomocí klasických snímatelných nebo modernějších fixních rovnátek.

Návštěva odborníka

Rozhodli jste se křivé zuby narovnat? Pak by vaše kroky měli vést do ordinace ortodontisty, který zhodnotí stav vašich zubů, dásní, prověří čelisti a profil obličeje. Následovat bude doporučení léčby. Některé pacienty lékař nejprve pošle za stomatologem či dentální hygienistkou. Základním předpokladem léčby je totiž zdravý chrup a jeho perfektní hygiena.

Další kroky

  • Čeká vás pečlivá analýza celkového zdraví ústní dutiny, rentgenová vyšetření chrupu, obličejové části i celé hlavy, jež jsou nutné pro správné zhodnocení situace a stanovení cílů léčby.
  • Nemine vás ani otisk chrupu a skusu. Z těchto otisků se v laboratoři vyrobí sádrové modely nutné pro výběr a doporučení typu rovnátek.
  • Ve chvíli, kdy má ortodentista k dispozici výsledky všech vyšetření, měření, provede hodnocení a vysvětlí vám, jak bude vaše léčba vypadat. Doporučí i volbu vhodného typu rovnátek.

Trpělivost

Připravte se na to, že léčba nějakou dobu (průměrně 2-3 roky) potrvá. Zuby vám nikdo ze dne na den nesrovná. Navíc se počítejte s tím, že budete muset dodržovat důkladné hygienické návyky. Většina typů rovnátek totiž zhoršuje přístup kartáčku k zubům. Ve větší míře se pak může tvořit zubní kaz či kámen.

Kolik to stojí

Léčba je vždy částečně hrazena pacientem, dokonce i v případě, že ortodontická vada působí pacientovi zdravotní problémy. Přesnou částku, kterou ve výsledku zaplatíte, se však dozvíte až po konzultaci na konkrétním pracovišti. Cena závisí na mnoha faktorech. Jednak je to typ vady, s nímž souvisí náročnost léčby. Důležitý je také typ a cena zvoleného materiálu. Nejlevnější jsou snímací rovnátka. Co se týká fixních druhů, pak nejméně zaplatíte za kovová rovnátka a pojišťovny na ně připlácejí). Nejdražší jsou pak moderní tzv. neviditelná rovnátka.

Druhy rovnátek

Typů existuje více. Při výběru bude třeba vzít v potaz několik faktorů: závažnost pokřivení chrupu, kolik jste ochotni zaplatit, a jak dlouho chcete rovnátka nosit. Pak je také důležité, zda si chcete udělat z rovnátek přednost a do jisté míry i módní doplněk, nebo naopak chcete, aby byla co nejméně nápadná.

  • Snímací rovnátka – jsou určeny k léčbě vad v dětském věku, kdy není chrup ještě kompletní. Používají se také na korekci menších typů vad nebo k předléčení složitějších vad před nasazením fixních rovnátek. Nosí se kratší dobu a patří k těm nejlevnějším.
  • Fixní rovnátka – jsou pevně nasazena na zubech a vyvíjejí na ně neustálý tlak, čímž je posunují na žádané místo. Skládají se ze zámků – malých součástkách nalepených na zubech. Tyto zámky jsou spojeny ortodontickým drátem, jež vyvíjí sílu potřebnou k posunu zubů. Uchycení drátu v zámku je jištěno pomocí malých gumiček – mohou být i různě barevné – podle přání nositele. Zámky se podle materiálu, z něhož jsou zhotoveny, dělí na kovové a keramické.
  • Fixní rovnátka linguae – nelepí se na přední stranu zubů, ale ze zadu. Velkou předností je, že nejsou vůbec vidět. Na druhou stranu se s nimi zuby obtížně čistí.
  • Fóliové aparáty – říká se jim „neviditelná rovnátka“. Jsou vyrobena z měkké průhledné fólie a během nošení je možné je sundat. Výhodou je tedy zejména bezproblémová zubní hygiena. Doba léčby s těmito rovnátky bývá kratší, nevýhodou je však jejich vyšší pořizovací cena.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: zubní centrum Ořechovka, https://cs.wikipedia.org/wiki/Rovn%C3%A1tka
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL