Wellness

Správná matrace pro alergika. Jak ji vybrat?

Sbírání lístečků

Všichni toužíme po klidném a zdravém spánku, a aby takový spánek měli také alergici, je nutné věnovat náležitou pozornost výběru té správné matrace, ale také postele.

Alergie je nepřiměřená reakce lidského organismu. Neúčelně vynaložená obrana proti jinak neškodným látkám. Počet lidí s alergiemi v posledních letech výrazně vzrostl. Příčin může být mnoho – zvýšený počet alergenů, vrozená špatná imunita, přecitlivělost, apod.


Výběr matrace

Výběru matrace pro alergiky se věnujte opravdu pečlivě. Nelze pořídit matraci, kterou bychom mohli zbavit veškerých mikroorganismů, ale můžeme vybírat mezi takovými, které jejich výskyt minimalizují. Vhodná matrace pro alergika by měla být:

  • hypoalergenní,
  • antibakteriální,
  • odolná proti roztočům,
  • prodyšná.


Vhodný materiál matrace

Při výběru se zaměřte především na materiál, z kterého je matrace vyrobena. Vybírejte takové materiály, které jsou speciálně upraveny pro potřeby alergiků a nebudou je během spánku nijak dráždit. Konkrétně se doporučuje vybírat z materiálů, které jsou vyrobeny z prodyšných materiálů, konkrétně z latexu nebo pěny.


Latexové matrace

Matrace vyrobené z latexu jsou hygienické, velmi vzdušné a v podstatě bez jakýchkoliv alergenů. Latexové matrace jsou velice oblíbené díky své schopnosti perfektně odvádět vlhkost a pro svou dlouhou životnost, oproti jiným materiálům. Navíc jsou matrace z latexu velmi pružné, elastické a odolné proti deformaci.


Pěnové matrace

Dalším typem matrací, vhodných pro alergiky, jsou pěnové matrace. Pěnové matrace mají ideální strukturu a složení, které zabraňuje roztočům a dalším mikroorganismům v matraci přebývat. Matrace z pěny jsou také velmi hygienické, prodyšné a snáze větratelné. Velmi oblíbené jsou matrace ze studených nebo viscoelastických BIO pěn.


Výběr potahu matrace 

K matracím pro alergiky se doporučuje pořídit snímatelný potah ze speciálních hypoalergenních materiálů. Potahy by měly být pratelné při teplotě 60°C, která zajistí zničení veškerých nežádoucích organismů. Potah perte minimálně 2x ročně.


Výběr postele

Také výběr postele je velmi důležitý. Při výběru myslete na to, že postel pro alergiky by měla mít co nejjednodušší konstrukci. Volte postele z masivního dřeva, které zajistí přirozenou ventilaci vzduchu. Velikost postele, a zároveň také matrace, není nijak omezena. Vybírat lze z klasických velikostí jednolůžkových postelí, do nichž můžete umístit matrace 80×200 nebo 90×200, nebo z dvojlůžkových postelí, do kterých se hodí matrace 180×200 či 200×200.

Aby matrace správně fungovala, je důležité ji provzdušňovat. Proto by měla být umístěna na kvalitním laťkovém nebo lamelovém roštu, který ji umožní dýchat oběma směry. Volný prostor pod postelí ponechte opravdu volný. Úložný prostor hledejte raději jinde. Nepotřebné věci uskladněné pod postelí budou zbytečně zachytávat velké množství prachu, což by mohlo alergikům zhoršovat dýchání a alergické reakce během noci. 

 

 

Komerční prezentace
Foto: MOLMAT
4. 11. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků