Wellness

Superpotraviny: vyznáte se v nich?

Sbírání lístečků

Udržet se v dobré kondice chce jistě každý, a právě tomu významnou měrou přispívají takzvané superpotraviny. Které byste měli zařadit do svého jídelníčku?

Fenomén superpotravin v posledních letech ovládl i Českou republiku. Nejde přitom o žádný zázrak, jedinečné potraviny znaly generace už ve starověku. To jen my až nyní objevujeme „utajené“ dary přírody.


Přírodní zázrak?

Jako superpotraviny se obecně označují obvykle plody malých velikostí, které nabízejí velké množství látek důležitých pro náš organismus (včetně vitamínů, minerálů, stopových prvků a dalších). Jde zkrátka o koncentrovanou sílu přírody.
Pochutnat si tak můžete na kustovnici čínské, chia či konopných semínkách, bílé moruši anebo například na zeleném ječmenu. Plody a semínka se snadno přidají do mnoha pokrmů, můžete jimi ochutit jogurt, ovesnou kaši, mnohé saláty, smoothie a podobně.
Pojďme si nyní některé z nich představit podrobněji.


Zelený ječmen

Někdy se také označuje jako mladý ječmen, protože se sklízí v době, jakmile doroste výšky asi 20 až 25 cm. Což má své opodstatnění, právě tehdy rostlina nabízí nejvíce živin a také má typickou krásně zelenou barvu. Z ječmene se získává šťáva, která se doporučuje konzumovat v množství poloviny lžičky dvakrát až třikrát denně. Nebo zkuste takzvanou snídaňovou směs, kde je základem zelený ječmen a banán plus další zdravé potraviny. Dostanete ji koupit na webu: www.supo.cz. Navíc jde o takzvanou živou nebo raw stravu, protože jednotlivé suroviny byly šetrně zpracované (teplota nepřesáhla 42 °C).


Kdy vám prospěje?

Podle aktuálních průzkumů se zelený ječmen doporučuje konzumovat při kožních problémech, astmatu, vysoké hladině cholesterolu, ale i artritidě, ledvinových chorobách a dokonce i při obezitě.


Goji

Možná budete spíše znát název kustovnice čínská, ale je to totéž co goji. Ač jsou sušené plody malé, skrývají v sobě pěknou dávku zdraví. Vzhledově je můžeme připodobnit k sušeným brusinkám. Někdo je doporučuje konzumovat v suchém stavu, jiný si je raději namáčí do teplé vody (výluh byste také měli vypít) a další člověk je přidá do horkého čaje. Pokud však „jedete“ v raw stravě, pozor na maximální teplotu. Goji vám prospěje díky svému nadstandardnímu obsahu vitamínu a minerálů, dále obsahuje například mnoho aminokyselin a nenasycených mastných kyselin. Patrně ne nadarmo se těmto plodům přezdívá ovoce dlouhověkosti a v Číně se konzumuje stejně běžně, jako u nás třeba jablka.


Kdy vám prospěje?

Goji významně podporuje imunitu a působí antioxidačně i protizánětlivě. Stimuluje tvorbu krvinek, snižuje hladinu cholesterolu, chrání před cukrovkou a dokáže eliminovat projevy lupénky.


Chia semínka

Malá, a tak šikovná! Chia semínka můžou připomínat mák, nenechte se však ošálit. Slibují vysoký podíl rostlinného tuku (obsahují důležité omega-3 nenasycené mastné kyseliny) a díky své formě je snadno přidáte snad do každého pokrmu. Čtenářky určit potěší informace, že se hodí při dietních režimech; navozují pocit sytosti. Z mnoha důležitých látek dále zmiňme velký obsah vlákniny, vitamínů skupiny B, vápníku či antioxidantů.

Kdy vám prospějí?

Chia semínka slibují podpořit koncentraci, proto by je měli užívat lidé pracující duševně a také děti školou povinné (myslete na ně zejména v období zvýšené stresové zátěže). A pokud vám jde rovněž o detoxikaci organismu, pak jsou pro vás tato semínka jako stvořená. Rovněž je ocení diabetici.

Zajímají vás další informace (nejen) o super potravinách? V tom případě mrkněte na tento článek: www.rehabilitace.info/vyziva-a-jidlo/superpotraviny-jejich-seznam-a-zdravotni-benefity/. Navíc na webu rehabilitace.info najdete praktickou mapu lékáren, takže si snadno vyberete tu, která je nejblíže všemu domovu.

KP
Foto: iStock
21. 5. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků