Wellness

Tabata trénink: Zlepšete svou kondici

Sbírání lístečků

Už jste slyšeli o fenoménu Tabata? Tabata je skvělý systém cvičení, který vám pomůže za minimum času dosáhnout maximálních výsledků.

Zařazení Tabaty do svého aktuálního fitness plánu vám pomůže zlepšit celkovou úroveň vaší kondice a posunout ji o level výš.


Trénink v režimu Tabata vyžaduje, abyste cvičili intenzivněji než normálně. Vzhledem k tomu, že je potřeba dosáhnout maxima za minimální čas, je Tabata perfektní pro lidi, kteří mají nabitý program.


Maximální výsledky za minimum času

Trénink Tabata je sestaven z prvků, které se běžně používají při vysokorychlostním intervalovém tréninku (HIIT). Tabata vyžaduje, abyste střídali intenzivní cvičení s odpočinkem. Načasování cvičení je 20 sekund intenzivního cvičení, po které následuje 10 sekund odpočinku, opakuje se osm úplných sad vybraných cvičení. Tradiční sestava se skládá celkem ze čtyř cvičení, díky čemuž je doba vašeho cvičení pouhé čtyři minuty.


Čtyři minuty, i když neuvěřitelně intenzivní, však často lidem nestačí, proto se jednotlivá cvičení spojují. Je možné spojit tři nebo čtyři série s odpočinkem mezi každou kompletní sérií, aby se celý tréninkový čas přiblížil k 20 minutám. Tento formát vám umožňuje procvičit střed těla, nohy, horní část těla a třeba kardio.


Vzhledem k tomu, že je Tabata velmi intenzivní, není vhodná pro začátečníky. Před tím, než se do ní cvičenci pustí, musí splňovat několik faktorů, musí být bez zranění, zdraví a musí již cvičit na střední nebo pokročilé úrovni.

Vzhledem k náročnosti cvičení nezapomínejte doplňovat tekutiny po dobu celého tréninku. Jedině tak zajistíte, že bude vaše tělo správně fungovat.


Když se vrátíme ke kořenům, zjistíme, že Tabata byla původně navržena pouze pro jednu sérii cvičení, která se má provádět během jednoho tréninku. Pro začátečníky tedy opravdu stačí jen jedna série, jak se bude zlepšovat vaše kondice, můžete série přidávat.


Sestava na procvičení nohou a hýždí může vypadat třeba takto:

• Cvičení 1: dřepy – 20 sekund
• Odpočinek: 10 sekund
• Cvičení 2: zanožování pravou nohou – 20 sekund
• Odpočinek: 10 sekund
• Cvičení 3: zanožování levou nohou – 20 sekund
• Cvičení 4: střídání bočního výpadu – 20 sekund


Podobných sestav existuje velká spousta. Pokud chcete Tabatu vyzkoušet, ale nevíte si s ní rady, existují dvě možnosti. Buď si vyzkoušíte nakoukat videa na internetu, nebo si zajdete na řízenou lekci, kde vás trenér všechno naučí.

KP
Foto: Herbalife
29. 8. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků