Chcete si aktivně odpočinout a nevadí vám běhání, ba dokonce i naopak? Pak na výlet do přírody nejeďte vlakem, ale vydejte se pěkně v mírném poklusu tam, kam chcete. Na co je však dobré myslet předem?
Nejde o žádnou revoluci, jen návrat k přirozené formě pohybu v přírodě, cestou necestou. Ale tak, jak to zvládnete, na rekordy si tady nikdo nehraje. Podstatné je nenechat se svazovat, ničím a nikým. A když vám dojdou síly, nic se neděje, kus cesty půjdete pěšky, a pak se zase můžete rozběhnout. Právě takovým běžeckým výletům se říká trail running. A kam vyrazit? To je na vás, krásných míst u nás doma najdete stovky.
Co když nevydržíte běžet dlouho?
Rychlost není prvořadá, opravdu nemáte důvod běžet jako o závod a zadýchat se, vždyť vás nic nehoní. Naopak – volte pomalejší, pohodlné tempo, něco mezi chůzí a během. Kdy se nohy sice obrazně řečeno odlepují od země, ale přitom si ještě stihnete popovídat s tím, kdo se na výlet vydal s vámi. Vlastně jde o jednoduchý trik, jak vydržet, a ještě si užít pohled na okolní krajinu, dokonaleji okysličit svaly a necítit se unavené.
Nechce se vám běhat o samotě?
Každá z nás nemá kamarádku či přítele „po ruce“, a samotné se třeba nechce. Ani se vám nedivíme. I když běžecký výlet slibuje romantiku, jeden nikdy neví, co se může přihodit, a mít „krytá záda“ alespoň jedním sparing partnerem se vždycky vyplatí (oběma stranám). Ale kde ho najít? Pokud se vám nezdá bezpečné brouzdat internetem a naslepo pátrat po dalších milovnících běžeckého sportu, raději se zaměřte na sdružení či firmy, které pořádají běžecké výlety.
Jak se máte obléknout?
Spíš než počet svršků či „spodků“ řešte jejich funkčnost. Právě dobře padnoucí a funkční oblečení pomůže v tom, že i když se zpotíte, neprochladnete – dokáže dobře odvádět pot od těla. Samozřejmě za předpokladu, že si nezapomenete obléknou i funkční prádlo.
A co si obout?
„Pro kratší běhání volte spíše flexibilnější a středně tlumenou obuv. Tradiční obavy z nárazů jsou přehnané. Běžte pomalu, nedělejte dlouhé kroky, abyste nedopadaly na patu, kde chodidlo nemá žádné tlumící prvky. Odrážejte se spíše dopředu než nahoru. A při odrazu vědomě zapojujte prsty u nohou,“ doporučuje trenérka Kateřina Kopková.
Připravila: Věra Hájková