Možná tuto krásnou trvalku s výraznými růžovofialovými květy znáte spíše pod označením rudbékie. Věděli jste, že třapatka nachová je tradiční léčivkou Indiánů? Původně totiž rostla na prériích Severní Ameriky. U nás už také zdomácněla, proto není problém vypěstovat si i vlastní rostliny.
Jak nám prospěje
Podle webu webmd.com se zevně třapatka používá zejména k hojení ran. Vnitřně pak k podpoře imunitního systému. Podpoří organismus v boji s viry nebo bakteriemi. Pomáhá organismu vytvářet bílé krvinky. Echinacea může pomoci i při léčbě infekce močových cest a ušních infekcích. Podle webu www.medicalnewstoday.com ji můžete použít pří zánětech horních cest dýchacích, kašli, rýmě, bronchitidě i kvasinkových infekcích.
Vyrobte si tinkturu
Podle fytoterapeuta Jiřího Janči si tinkturu s echinacei můžete připravit doma. Potřebujete 100 g kořene (nebo 113 gramů květů, případně 125 g listů). Optimální je využít čerstvou surovinu; sušená bylina má nižší účinnost. Zvolenou část rostliny přelijte asi 500 ml čistého lihu o koncentraci 60 až 65 procent a nechte při pokojové teplotě a za občasného protřepání stát sedm dnů. Osmý den ji přefiltrujte.
Tinkturu lze rovněž užívat i preventivně a to 1 čajovou lžičku ráno. Pokud je vaše prevence cílenější, například v období chřipek, přidejte ještě stejné množství také večer.
Připravila: Věra Hájková