Zelená lékárna

Třapatka nachová: užitečná trvalka

Možná tuto krásnou trvalku s výraznými růžovofialovými květy znáte spíše pod označením rudbékie. Spolehněte se, že ozdobí vaše zahrádky a současně prospěje i vaší tělesné schránce.

Věděli jste, že třapatka nachová je tradiční léčivkou Indiánů? Původně totiž rostla na prériích Severní Ameriky. U nás už také zdomácněla, proto není problém vypěstovat si i vlastní rostliny.

Multipůsobící zdroj

Z třapatky se k léčení využívají kořen, listy i květy. Obsahují takzvané estery mastných kyselin,silici, třísloviny a další látky. Podle odborníků se však nedá jedna z nich zdůraznit; léčivý účinek je totiž zaručený právě komplexem celé řady složek.

Kdy vám prospěje?

Zevně se třapatka používá zejména k hojení ran, vnitřně pak k podpoře imunitního systému, využívá se i jejích vlastností antibiotických, osvědčuje se při takzvané žilní nedostatečnosti (křečové žíly, hemeroidy a podobně – v těchto případech se doporučuje aplikace vnitřní i vnější). Rovněž dokáže tlumit bolesti a sami si také můžete ověřit, zda funguje i jako budič vášně.

Vyrobte si tinkturu

Protože jde o nejvhodnější formu, nabízíme vám tip, jak si ji připravit doma. Potřebujete 100 g kořene (nebo 113 gramů květů, případně 125 g listů). Optimální je využít čerstvou surovinu; sušená bylina má nižší účinnost. Zvolenou část rostliny přelijte asi 500 ml čistého lihu o koncentraci 60 až 65 procent a nechte při pokojové teplotě a za občasného protřepání stát sedm dnů. Osmý den ji přefiltrujte.

Tinkturu lze rovněž užívat i preventivně a to 1 čajovou lžičku ráno. Pokud je vaše prevence cílenější, například v období chřipek, přidejte ještě stejné množství také večer. A když už řešíte konkrétní zdravotní problém? Pak první tři dny konzumujte 1 čajovou lžičku každé tři hodiny, další tři dny už jen 4x denně a následně až do uzdravení 3x denně.

Jiná variace

Tinktura z třapatky se však může kombinovat i s tinkturou chinovou a tinkturou z maralího kořene v poměru 50 : 10 : 40 g. Vše důkladně promíchejte a užívejte, když potřebujete podpořit trávení a metabolismus, imunitu, ale i tehdy, když prožíváte stresové období. V těchto případech se doporučuje konzumace tinktury ráno a v poledne, ženy by měly spolknout 20 až 25 kapek, muži pak 30 až 35 kapek. Doba podávání se pohybuje od tří do šesti týdnů.

Připravila: Marcela s využitím zdroje Herbář léčivých rostlin nakladatelství Eminent www.eminent.cz
Foto: SXC
4. 9. 2020

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků