Wellness

Unikátní tričko: není na parádu, zachraňuje život

Sbírání lístečků

Do situace ohrožující lidský život se může dostat každý. Ušetřit čas záchranářům, a o čas jde v první řadě, pomůže speciální triko. A všem ostatním napoví, jak se provádí první pomoc.

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech – náhlý kolaps a ztráta vědomí může potkat jak aktivní sportovce, tak sváteční turisty, ale i starší lidi, chronicky nemocné osoby bez ohledu na věk i děti. A všem se pak hodí speciální tričko, které je hlavním prvkem unikátního projektu RescuMe, do něhož se zapojila Zdravotnická záchranná služba ČR společně s Horskou službou ČR. Smyslem projektu je usnadnit záchranným složkám identifikaci postiženého a urychlit určení anamnézy.

Tričko jako vaše zdravotní vizitka

Podle loňských statistik „záchranka“ nejčastěji vyjíždí kvůli úrazům, dopravním nehodám, akutnímu infarktu myokardu či cévní mozkové příhodě. Ve všech těchto případech je úspěšnost záchrany závislá na rychlosti, s jakou se postiženému dostane první pomoci. Pomoci ušetřit drahocenný čas by mělo záchranářům, ale i laikům, právě ono zmiňované tričko.

„Na jeho rub si člověk nechá natisknout nejdůležitější data o své osobě. Tím je základní anamnéza jako alergie, epilepsie, diabetes, kardiostimulátor a vůbec vše, co by měl záchranář vědět. Dále jméno, bydliště a kontakt na blízkou osobu. Všechna tato data zásadním způsobem usnadní záchranářům jejich činnost, pokud najdou člověka v bezvědomí, nebo ve stavu, kdy není schopen odpovídat na otázky,“ uvádí prezident Asociace ZZS ČR a ředitel ZZS Jihočeského kraje MUDr. Marek Slabý.

Díky němu můžete pomoci i vy

Kromě zmiňovaných údajů, jež jsou z rubové strany (takže je nikdo na první pohled nevidí), se na lícovou stranu trička dává logo – velmi důležité, aby ostatní věděli – a podrobný popis základů první pomoci. „Tuto část potisku mít můžete i nemusíte, ale doporučujeme ji,“ říká zakladatel projektu, polárník Václav Sůra, a vysvětluje: „Když naprostý laik najde člověka v bezvědomí, často vůbec netuší jak si počínat. Ale i proškolené osoby mnohdy podlehnou stresu a neví, jak se v kritické chvíli zachovat.“
Zařazením do systému RescueMe se každý zájemce doživotně zaregistruje. V něm bude pod unikátním kódem zanesená jeho anamnéza.

Ptáte se – odpovídáme

Jak se zapojit do systému? Registrací na webovkách: www.rescueme.cz a následným zakoupením trička s potiskem se svými daty.

Na kolik mě tričko vyjde? Registrace do systému stojí 480 Kč, základní triko s potiskem pořídíte za 320 Kč. Ale klidně můžete dodat i vlastní triko (bude-li vyrobené z materiálu, jež je vhodný pro tisk), pak cena samotného potisku je asi 150 Kč.

Tričko můžu nosit jen já? Samozřejmě, nikomu dalšímu ho půjčovat nesmíte! A při jeho likvidaci vystřihněte potisk a znehodnoťte ho.

Kdo data v systému aktualizuje? Vy. Po registraci získáte přístupové údaje i k online evidenci svých dat. Pozor – pokud u vás dojde k zásadní zdravotní změně, je víc než vhodné nechat si vyrobit nové tričko, s aktualizovaným potiskem.

Jak ale záchranáři zjistí, že jde o speciální tričko? RescueMe má patentované logo s modrou hvězdou života, která je součástí lícového potisku. A když tričko netvoří vrchní vrstvu oblečení, měl by jeho nostiel označit svůj oděv logem (pomocí nášivky, nálepky, visačky…) Tohle a mnoho dalšího se dozvíte na webovkách.

Pomůže mi tričko i v zahraničí? Momentálně projekt funguje na území České republiky, v budoucnu se však počítá s jeho rozšířením v rámci Evropy (je patentovaný ve všech státech EU).


Připravila: mar
Foto: RescuMe
15. 7. 2015

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků