Estragon dokáže neotřelým způsobem ochutit jídlo a stejně tak může prospět vašemu zdraví. A pokud se nechcete spoléhat na nabídku zelených lékáren, můžete si ho sami vypěstovat.
Kdo aspoň trochu vaří, ví, že bouquet garni je svazek bylinek. Neexistuje však jen jeden správný – skládá se z různých čerstvých bylin podle druhu pokrmu, například do polévek se hodí tohle složení: kerblík, saturejka, majoránka, tymián a estragon. Ovšem to není jediný důvod, proč pro někoho možná tak trochu zapomenutou bylinku používat častěji.
Pěstování
Estragon (pelyněk estragon) patří mezi trvalky, které se dají poměrně snadno vypěstovat na zahrádce nebo v nádobě na balkoně či terase. Ocení slunečné stanoviště, ale chráněné, a dočasné sucho než přelití. Kromě takzvaného francouzského estragonu se běžně používá ještě ruský estragon, jehož chuť je ostřejší, více hořká. Na druhou stranu: ruský estragon je spolehlivě mrazuvzdorný, kdežto francouzský nemusí vždy přežít naše mrazy. Při dobré péči a dostatečném prostoru bylinka doroste i do metrové výšky.
Použití
Dříve se u nás estragon používal poměrně často, dnes se vlastně svým způsobem vrací. Přitom v zahraničí stále jde o běžnou bylinku, známou nejen z kuchyně francouzské, ale také španělské, italské nebo třeba řecké. Pokud nejste na estragon zvyklí, používejte ho skutečně po špetkách. Jde o velice aromatické koření, které dochutí mnohé pečené pokrmy z mas, brambor a zeleniny, grilované ryby, vaječná jídla nebo v kombinaci s dalšími bylinkami i zmiňované polévky či omáčky. Přidávejte ho však až na konci tepelné úpravy. Anebo čerstvým estragonem dochuťte zeleninové saláty.
Léčivé účinky estragonu
podle webu www.sciencedirect.com nabízí estragon pěknou paletu minerálů (vápník jód, draslík), vitamíny (včetně tolik potřebného „céčka“), ale i zelené barvivo, hořčiny, třísloviny. A kdy prospěje vašemu zdraví? Už přidaný do pokrmů hraje pozitivní roli, protože zlepšuje chuť k jídlu, usnadňuje trávicí proces a je močopudný. Odvar z estragonu se doporučuje lidem, kteří trpí nespavostí, a koho trápí bolesti zubů, měl by si z aromatické byliny připravit kloktadlo.
Jak si vyrobit aroma ocet
Do sklenice s jablečným nebo vinným octem dejte jednu či dvě snítky estragonu, nádobku uzavřete a odložte na 10 až 14 dnů. Pak ocet slijte přes cedník nebo tenké pláténko, a můžete používat (pro zevní použití řeďte vodou, alespoň v poměru 1 : 1). Nejen do zmiňovaných zeleninových salátů, ale také například tehdy, když vás trápí záněty v dutině ústní, afty a podobně.
Připravila: Věra Hájková