Uhádnete, co mají společného vysoký krevní tlak, zánětlivé střevní choroby, revmatoidní artritida, lupus nebo třeba cukrovka? I když se to nezdá, to vše vám může hrozit, pokud trpíte nedostatkem vitamínu D.
Právě tento vitamín je velmi podstatný také pro zdravý vývoj i následný metabolismus kostní tkáně stejně jako pro imunitní systém.
Starší, mladší i nejmenší
Nedostatek „déčka“ vadí všem, avšak některé skupiny by si měly dát obzvláště velký pozor.
- „Tvorba vitamínu D v kůži se snižuje s věkem, u seniorů se ho vytvoří ve srovnání s mladými dospělými dokonce čtyřikrát méně,“ upozorňuje MUDr. Hana Pospíšilová v rámci projektu Bílé plus. „Obezřetní by měli být především ti, kteří žijí v domovech důchodců, v léčebnách dlouhodobě nemocných nebo jsou uzavřeni doma. Tedy všichni, kdo mají nedostatek slunečního světla.“
- Další ohroženou skupinu představují budoucí maminky – vědecké výzkumy potvrdily, že málo vitamínu D může ohrozit vývoj kostry potomka, rovněž se nedá vyloučit větší riziko vzniku cukrovky I. typu. A navíc vzniká až čtyřnásobně větší pravděpodobnost, že budoucí maminka porodí císařským řezem.
- Ovšem myslet na jídelníček „prošpikovaný“ vitamínem D by měli i vegetariáni a vegani, stejně jako lidé s chorobami jater, ledvin a poruchami vstřebávání (zejména jde o onemocnění střev).
- Tento vitamín potřebují také děti pro zdravý vývoj kostí.
Pojďte na vzduch
Vitamín D se při dostatečném slunečním záření tvoří v kůži, jde až o 90 procent jeho celkového množství v těle. Proto se na rozdíl od mnoha jiných případných zdravotních problémů dá málo „déčka“ celkem snadno napravit. Důležité je pravidelně chodit ven, podnikat alespoň krátké výlety a čerpat energie ze slunce. Což například pro děti sedící mnoho hodin u počítače nebo pro starší generaci už není zcela automatické. Co s tím? Na děti musí působit jejich rodiče a seniorům zkuste pořídit pejska.
Pochutnejte si zdravě
A když sluníčka není tolik, kolik by ho naše tělo potřebovalo, dopřejte si hojně „déčka“ ve stravě. „Skvělou kompenzaci představují ryby – především úhoř a sleď. Kdo nemá ale ryby rád, měl by do svého jídelníčku pravidelně zařazovat vejce (žloutky), mléko a mléčné výrobky (sýry, jogurty, máslo),“ upřesňuje MUDr. Hana Pospíšilová.
Připravila: Marcela
Foto: archiv projektu Bílé plus
21. 6. 2017