Brýle si nechodíme kupovat každý měsíc. Když už investujeme do pěkných a kvalitních obrouček a čoček, chceme, aby nám samozřejmě co nejdéle vydržely. To ale do velké míry záleží na vás a vaší péči.
Aby vám totiž brýle, ať už sluneční, dioptrické nebo sportovní, sloužily co nejdéle, je nutné jim věnovat vhodnou a pravidelnou péči. Co radí optometristka Adéla Maroszová?
Správná péče
Na čištění skel používejte vždy čisticí prostředky na optiku zakoupené v oční optice.Brýle nikdy nečistěte nasucho! Všechny tvrzené brýlové čočky jsou odolnější proti poškrábání, i přesto je alespoň jednou denně umývejte saponátovou vodou, abyste opláchli prach a jiné nečistoty z povrchu čoček. Zároveň proudem vody očistíte i ostatní části obrub, do kterých se hadříkem nedostanete, např. sedýlka, koncovky a drážky nebo šroubky.
Na čištění brýlí používejte hadříky z mikrovlákna a čisticí roztoky. Používají se na vyleštění brýlových čoček, nevytvářejí šmouhy a nepoškrábou je.Čisticí spreje jsou výborné pro konečnou očistu čoček, vyleští plochu a vytvoří antistatický povrch nebo „protimlžící“ filtr.
V době, kdy brýle nenosíte, uložte je do pouzdra. Jedná se především o dámské kabelky, které svým různorodým obsahem můžou brýle nenávratně poškodit.Nevystavujte brýle vysokým teplotám a velkým teplotním změnám (v létě interiér auta, sauna).Zabraňte kontaktu s chemickými přípravky (např. lak na vlasy, ale také třeba mořská sůl). Naleptávají především povrchové úpravy brýlových čoček.
Brýle skládejte a nasazujte oběma rukama, čímž prodlužujete jejich trvanlivost a použitelnost. Brýle nepokládejte skly dolů, ale opřené o horní nebo dolní hranu očnice. Nevystavujte se riziku, že při ztrátě nebo poškození brýlí budete muset čekat na zhotovení nových. Mějte vždy alespoň jedny brýle rezervní. Brýle občas přineste do optiky na vyrovnání, zpevnění a vyčištění ultrazvukem.
Připravila: Věra Hájková