Wellness

Výživa pro miminka: co přidat ke kojení či místo něj?

Sbírání lístečků

V prvních měsících života je pro děťátko nejvhodnější mateřské mléko, to je známá věc. Ale až kojení nebude stačit, začnete hledat odpověď na otázku – co jiného zvolit?

Víte, že více než polovina miminek, která se narodí v ČR, je kojená kratší dobu než půl roku? Pak maminky řeší, jak ho nahradit, případně pokud kojí déle, jaké volit příkrmy.

Z mléka na mléko

„Mléčná složka hraje i po ukončení kojení ve výživě dítěte velmi důležitou roli, proto je třeba řešit, čím ji v tomto období pokrýt. Nejlepší volbou, navazující na kojení, jsou náhradní mléka pro kojence či batolata, označovaná také jako formule,“ uvádí prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc. z Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Ale určitě nemůže jít o neupravené kravské nebo kozí mléko. Podle odborníka totiž konzumace těchto zdrojů vadí hlavně kvůli složení bílkovin i jejich většímu množství, stejně tak není pro malé děti optimální vyšší obsah nasycených mastných kyselin ani určitých minerálů. Jak dlouho je třeba mít se na pozoru? Tato neupravená mléka děťátkům nepodávejte, jsou-li vaše ratolesti mladší jednoho roku.

Formule: jak je vybrat

Takzvaných formulí je celá řada, kdo se v nich má správně zorientovat? Poraďte se s odborníkem, nejlépe s pediatrem, určitě bude mít nejlepší přehled o složení jednotlivých formulí. A současně dobře zná vaše děťátko, ví, v jaké je kondici i co by mu nejvíce prospělo.

Avšak správné informace ani optimální výběr formule nemusí vždycky stačit, ještě je zapotřebí třetí „ingredience“ – trpělivosti. Není neobvyklé, když miminko změnu mléka nenese dobře, zkrátka ji odmítá. „Ačkoli se výrobci mléčných formulí snaží, aby jejich chuť i konzistence byla mateřskému mléku co nejbližší, dítě samozřejmě pozná, že je něco jinak,“ uvádí Lucie Houfková, nutriční terapeutka Poradenského centra Výživa dětí. Miminko zkrátka zažívá něco nového, co dosud neznalo, odmítání tedy není ničím výjimečné.

Kouzelná patnáctka

Obecně se uvádí, že děti potřebují dokonce až patnáctkrát ochutnat nový pokrm, aby si na něj zvykli. A když vaši nejmenší odmítají náhradu mateřského mléka, je to vlastně stejný případ; jen se to méně často zmiňuje. Co s tím? Buďte trpělivé, aby si dítě zvyklo na změnu, oba potřebujete dostatek času.

Na co bychom vás měli ještě upozornit? Nejde jen o samotnou chuť. Nutriční terapeutka připomíná, že sání z lahve (hrníčku) se děťátko přece musí naučit, je to dovednost jako každá jiná.

Místo závěru

Patrně to tušíte, přesto neškodí si znovu připomenout, že:
– Kojení je lepší ukončovat postupně, tedy pokud to je alespoň trochu možné.
– O ukončení tohoto procesu se rozhodněte, až budete mít jistotu, že jde o správný krok (nelze ho vrátit zpět).

Připravila: Marcela
Foto: iStock
13. 7. 2017
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků