zapomenuté heslo

Historické perličky o intimitě žen

Historické perličky o intimitě žen
Antikoncepce, spodní kalhotky nebo hygienické pomůcky při menstruaci neexistovaly vždycky, to víme všichni. Jak se s tím ženy popasovaly v dobách minulých?

Dokážete si například představit, že byste se před nechtěným otěhotněním chránily třeba medem? Vidíte, a právě tento způsob „antikoncepce“ byl kdysi poměrně běžný. A nejen on.

Ochrana před početím

Některé metody dnes spíše vyvolávají úsměv, ale kdysi jim ženy věřily. Což platí například pro zaříkávání ve starověku. S malou úspěšností se setkalo i vykuřování pochvy ve starém Egyptě, lepší to prý bylo s kuličkami z krokodýlího trusu, které se zaváděly do pochvy. Tyto metody však byly nebezpečné a ženám často způsobovaly zdravotní problémy. Ve starověkém Řecku a Římě se také používaly tampóny namočené do cedrového oleje s příměsí citrónové šťávy, které měly v pochvě vytvořit kyselé prostředí hubící spermie. Ovšem ani středověk na tom nebyl o moc lépe. Mimo jiné se doporučovalo, že když žena bude pít kravskou moč, nebude „v tom“.

Zásadní přelom nastal až počátkem 20. století, kdy postupně došlo k objevení pesaru, kondomů a nitroděložního tělíska. Hormonální antikoncepce se užívá až od 70. let minulého století. A její výzkumy pokračují dodnes.

Jak se řešila menstruace

Malý důraz na hygienu obecně provází lidstvo pěknou řádku staletí, a totéž platí i pro hygienu intimních partií. Během menstruace se žena nemyla více než obvykle a hygiena obecně byla podmíněná její sociální příslušností. Ve středověku na tom byly lépe dámy z vyšší společnosti, které během menstruace používaly speciální košili s dlouhými cípy, jež se svazovaly. Ženy ze středních vrstev si „vložky“ vyráběly samy z různých látek či obinadel (k intimním partiím se přikládaly – kalhotky tenkrát neexistovaly). A chudé ženy prostě měly smůlu.

Dnes si asi žádná z nás nedokáže představit, že by během těchto dnů neměla možnost používat vhodné hygienické pomůcky. A to nejen vložky či tampony, ale také mycí prostředky, například značky Lactacyd, určené právě pro intimní místa.

Dříve se chodilo dole „bez“

Zdá se to k nevíře, ale spodní kalhotky jsou skutečně novodobým vynálezem. Některé ženy je nosily dokonce už v 19. století, šlo však o okrajové skupiny, navíc velice různorodé (oblékaly je například jeptišky a prostitutky). A už vůbec nelze hovořit o nějak přitažlivém kousku garderoby. Kalhotky byly nabírané a dlouhé, sahaly do půli stehen nebo ke kolenům. S revolučním počinem přišla na počátku 20. století britská návrhářka Lucy Duff-Gordonová, která délku kalhotek významně zkrátila.

My si tak dnes můžeme vybírat z mnoha tvarových variací tohoto spodního prádla, jež se vyrábí z různých materiálů. Z pohledu zdraví je však nejvhodnější prodyšná bavlna.


Připravila: mar
Foto: ISIFA
20. 5. 2020hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

kohout
KOHOUT - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook