Krása

Zajímavosti o parfémech

Víte, odkud pochází slovo parfém? Kdo má lepší čich? A které suroviny se pro výrobu parfémů často používají? To vše a mnohem více vám právě teď prozradíme!

Patříte mezi kuřáky? Tak si dejte pozor, právě kouření, ale i používání těžkých, silných vůní může dokonce zhoršovat čich. Tyto perličky o parfémech jsme se dozvěděli od Karla Brožka z internetového obchodu Parfemy.cz, který však o vůních ví mnohem více.


Proč jeden parfém každému voní jinak

Každý z nás má nejen odlišné vnímání vůní, ale také pH pokožky, na něž mimo jiné působí i hormony. „Spolupachateli“ ve vnímání vůní jsou ještě kořeněná jídla či užívání léků.


Milujeme kouř

Slovo parfém pochází z latinského per fumum (prostřednictvím kouře). Původně se tak totiž parfémy vyráběly a to z přírodních složek. Dnes je situace jiná, většina surovin je chemická, přesto však byliny a koření stále představují nejběžnější složky. Jen na okraj – parfém obsahuje v průměru 20 až 250 ingrediencí.


Díky, Katko!

Parfémy tady byly už před několika tisíciletími, a Karel Brožek připomíná, že první důkaz se objevil v hrobce královny Hatšepsovet v Thébách. „Tato žena proslula tím, že se prohlásila faraonem a v mužském převleku vládla celému Egyptu. Tam bylo ve starověku používání vonných olejů z myrhy a dalších vzácných ingrediencí dovezených loďstvem z bájné země Punt velmi oblíbené.“

Když se v historii posuneme mnohem dále, dostaneme se ke Kateřině Medicejské, která v 16. století jako žena francouzského panovníka okouzlovala vonnými rukavičkami. Kateřina totiž pocházela z Itálie, kde výroba parfémů v té době prožívala boom. Dokonce se traduje, že mezi laboratoří jejího parfumáře a komnatami královny vedla tajná chodba; jen aby někdo nepovolaný nezjistil tajemství voňavých receptur.


Ženy jsou lepší než muži

Ano, ženy skutečně mají dokonalejší čich než pánové. Prapůvod tohoto vědeckého zjištění je třeba hledat v době dávno minulé. „Ženy, které v pravěku sbíraly plody a připravovaly potravu, potřebovaly jemnější čich než lovící muži. Kdyby nerozpoznala zkažené nebo jedovaté jídlo, mohla otrávit celý klan,“ vysvětluje odborník.


Třikrát NEJ

  • Mezi nejoblíbenější složky, které se v parfumářství používají, patří výtažky z růže a jasmínu.
  • Nejčastěji se využívá pravé pižmo neboli mošus, které se získávalo z pohlavních žláz kabara pižmového. Mezi námi, už mnohá staletí se ví, že právě tato látka spolehlivě funguje jako afrodiziakum. Jenže – kabar v současnosti patří mezi chráněná zvířata, a tak se pižmo musí vyrábět uměle.
  •  K nejdražším vonných surovinám patří například ambra – výměšek trávicího ústrojí vorvaně.

 

Připravila: Marcela
Foto: Parfémy.cz
27. 05. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků