Wellness

Jak nám prospějí záporné ionty ve vzduchu: podpoří imunitu i spánek

Sbírání lístečků

Také máte někdy pocit, že se vám v místnosti hůř dýchá a vzduch je „těžký“? Ať už je to vaše domácnost, nebo třeba kancelář, je zřejmé, že zde klesl počet záporných iontů. Obecně rozlišujeme ionty na kladné a záporné. Kladně nabité jsou především prašné částice a ionty dusíku, záporně pak ionty kyslíku a vodních par.

Vydýchaný vzduch

Podle webu airius.co.uk záporné ionty ve vysoké koncentraci jsou typické pro horská pásma, vodní toky a mořská pobřeží. Naopak vzduch s velkou převahou kladných iontů dýcháme například těsně před bouřkou. A podobně dusná atmosféra je mnohdy v uzavřených místnostech a prostorách vůbec.

Abychom si však udrželi prospěšnou koncentraci záporných iontů, měli bychom pravidelně a účinně větrat. Jinak si snadno vytvoříme prostředí, kde se necítíme dobře, jsme malátní, někdy až ospalí, můžou se dostavit poruchy soustředění, klesá výkonnost.

Záporné ionty jsou v plusu

Přestože jejich označení neevokuje nic dobrého, opak je pravdou. Podle webu healthline.com záporné ionty spolupůsobí na řadu tělesných procesů, například:

  • snižují krevní tlak
  • podporují imunitu
  • zrychlují regenerační schopnosti buněk
  • přispívají ke kvalitnějšímu spánku
  • pozitivně ovlivňují paměť, mentální výkonnost a další

Větrejte

Obecně se doporučuje domov vyvětrat zhruba jednou za 2 hodiny, ale když doma přes den nepobýváte, je zřejmé, že ani časté větrání není možné – ale ani potřebné (horší je to ovšem v noci). Pomůže také „komínový efekt“ neboli teplotní rozdíl mezi vzduchem teplým a studeným. Teplý je lehčí, stoupá vzhůru a „odejít“ může například střešními okny, kdy současně dovnitř pouštíte vzduch chladný fasádními okny.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.airius.co.uk/all-resources/how-negative-ions-improve-our-well-being/, www.healthline.com/health/negative-ions#benefits, us.softbankrobotics.com/blog/5-ways-poor-indoor-air-ventilation-affects-health
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků