Wellness

Záporné ionty a vzduch: jak spolu souvisí?

Přestože nás záporné ionty provázejí od okamžiku, kdy jsme se poprvé nadechli, příliš o nich nepřemýšlíme. Ionty jsou obsažené ve vzduchu a vzduch je přece samozřejmost. Nebo je to jinak?

Také máte někdy pocit, že se vám v místnosti hůř dýchá a vzduch je těžký? Ať už je to vaše domácnost, nebo třeba kancelář, je zřejmé, že zde klesl počet záporných iontů. Obecně rozlišujeme ionty na kladné a záporné. Kladně jsou především prašné částice a ionty dusíku, záporně pak ionty kyslíku a vodních par.
 

Vydýchaný vzduch nikomu nesvědčí

Záporné ionty ve vysoké koncentraci jsou typické pro horská pásma, vodní toky a mořská pobřeží. Naopak vzduch s velkou převahou kladných iontů dýcháme například těsně před bouřkou. A podobně dusná atmosféra je mnohdy v uzavřených místnostech a prostorách vůbec.

Abychom si však udrželi zdraví prospěšnou koncentraci záporných iontů, měli bychom pravidelně a účinně větrat. Jinak si snadno vytvoříme prostředí, kde se necítíme dobře, jsme malátní, někdy až ospalí, můžou se dostavit poruchy soustředění, klesá výkonnost… A pokud správně nevětráte ani před spaním a během noci, kdy organismus potřebuje obnovit síly, ráno se budete probouzet bez tolik potřebné energie.
 

Záporné ionty jsou v plusu

Přestože jejich označení neevokuje nic dobrého, opak je pravdou. Záporné ionty totiž míří z plic do krevního oběhu, a tak spolupůsobí na řadu tělesných procesů, například:

  • snižují krevní tlak,
  • podporují imunitu,
  • zrychlují regenerační schopnosti buněk,
  • zlepšují hojení ran,
  • přispívají ke kvalitnějšímu spánku,
  • pozitivně ovlivňují paměť, mentální výkonnost a další.

 

Chcete žít zdravěji? Větrejte!

Zdá se to tak jednoduché, ale… Odborníci doporučují, abychom větrali pravidelně – krátce, zato intenzivně, zhruba pět minut každou hodinu, ve dne v noci. Což není většinou reálné. Jiné řešení nabízí systém řízeného větrání, který do příbytku permanentně přivádí čerstvý vzduch, bez průvanu a automaticky. „Zároveň zajišťuje příjemnou stabilní teplotu, podporuje přirozenou cirkulaci a naopak odvádí vzduch s obsahem oxidu uhličitého a udržuje vyrovnaný poměr kladných a záporných iontů,“ uvádí Jan Řežáb ze společnosti JRD.

Systém řízeného větrání s rekuperací neboli zpětným získáváním tepla si lze pořídit nejen do novostavby, byť je to technicky příjemnější řešení, ale také do starší výstavby. A to jak domů, tak i bytů.

Připravila: Marcela
Foto: archiv firmy JRD
25. 1. 2021

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků