Medicína

Jak zdravě zhubnout: pomoci může obezitolog

Sbírání lístečků

Snad každý člověk se někdy dostane do situace, kdy si přeje zhubnout. Pokud jde o pár kilo, poradíme si s tím obvykle sami. Stačí přidat na pohybu a ubrat kalorií. Mnohem horší situace nastane, když váš BMI překročí hodnotu 25 (nadváha) nebo 30 (obezita).

V tom momentě bychom měli požádat o pomoc odborníka – obezitologa. Co vás v rámci vyšetření a hubnoucího programu čeká, prozrazuje MUDr. Radka Jedličková.

Jak škodí nadváha a obezita našemu zdraví?

Nejčastěji jde o vysoký krevní tlak, poruchu metabolismu tuků, poruchu metabolizmu glukózy či diabetes. Pokud má člověk nadváhu nebo je obézní, měl by vyhledat radu u svého obvodního lékaře a ten, pokud uzná za vhodné, ho pošle na obezitologii. Často k nám pacienti přicházejí i na doporučení svého ortopeda, chirurga, kardiologa, ale také před plánovaným chirurgickým výkonem.

Co nás v ambulanci obezitologa čeká?

V rámci vstupního vyšetření lékař sepíše anamnézu pacienta, zeptá se na onemocnění a také výskyt obezity v rodině. Důležité je také to, zda pacient užívá nějaké léky, protože některé přípravky mohou způsobovat nárůst hmotnosti. Lékař s pacientem probere vývoj váhy během života, její maximální výkyvy. Zajímáme se o to, zda pacient někdy držel redukční dietu, zda měl či má nějakou pohybovou aktivitu. Během rozhovoru zjistíme, jakou má člověk motivaci k hubnutí. Zda jsou jeho představy o redukci vůbec reálné. Boj s obezitou je záležitost dlouhodobá, lépe řečeno celoživotní. Není ani tak důležité, kolik bude člověk vážit za dva měsíce, ale jaká bude jeho váha za rok. Není těžké zhubnout, ale mnohem důležitější je udržet si váhový úbytek.

Je vyšetření pro pacienta nějak náročné či dokonce bolestivé?

Vůbec ne. Jedná se o klasické základní interní vyšetření, stanovení hmotnosti a měření obvodu pasu, především pokud se jedná o nadváhu či obezitu I. stupně. Zde nám obvod pasu slouží jako ukazatel typu obezity: androidní (jablko) x gynoidní (hruška). Obvod pasu je také ukazatelem kardiovaskulárního rizika. U vyšších stupňů obezity obvod pasu již není nutné měřit, neboť oba typy obezity zde již splývají.

Jak a podle čeho lékař sestaví pro pacienta vhodný stravovací režim?

Před první návštěvou obezitologa je vhodné si alespoň týden, lépe dva, přesně zapisovat svůj současný jídelníček. Nic nepřikrášlovat a řídit se pravidlem „co do pusy, to na papír“. Zapisujte si třeba čas jídla. Upřesněte co jíte, množství a energetickou hodnotu. Lékař či nutriční terapeut poté s pacientem probere jeho současný jídelníček, upozorní jej na největší chyby. Naplánuje se nový jídelníček, který by měl být o 1 500–2 000 kJ nižší než ten stávající. Důležitá je pravidelnost ve stravování a pitný režim. Změny ve stravování se zavádějí postupně, tak aby byly co nejlépe pacientem tolerovány. Jako pomůcka nám slouží rámcové jídelníčky, ale jsou pouze vodítkem pro pacienta, který si svůj redukční jídelníček musí postupně sestavit sám, podle svých chuťových preferencí – redukční dieta by měla být vždy chutná a redukující člověk by neměl pociťovat hlad.

Ke správnému stravování by měl pacient zařadit i trochu pohybu. V jaké míře?

Pohybová aktivita k redukci váhy neodmyslitelně patří. Obecně se jako redukční pohybová aktivita doporučuje minimálně 3x týdně 45 minut aerobní pohyb (chůze, nordic walking, kolo). Doporučení je však individuální – podle celkového stavu pacienta.

Jsou kromě změny stravování jiné možnosti na redukci obezity?

Samozřejmě. Obezitu můžeme léčit medikamentózně. V indikovaných případech se přistoupí k bariatrickým výkonům. Jedná se o chirurgické metody léčby těžké obezity. Uplatňují se v léčbě obezity u pacientů ve věku 18–60 let (existují individuální výjimky v případě dospívajících a pacientů starších 60 let), jejichž Body mass index je vyšší než 40 nebo 35 kg/m2, kteří trpí chorobami spojenými s obezitou a nedaří se jim redukovat nebo následně udržet hmotnost jinými metodami (dietou, pohybovou aktivitou, léky). Nesmí být navíc u nich přítomny okolnosti, které by provedení výkonu vylučovaly. O léčbě pomocí bariatrického výkonu vždy rozhoduje vícečlenný tým spolupracovníků sestávající hlavně z obezitologa, psychologa a z chirurga.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.endokrinologie-obezitologie.cz/, MUDr. Radka Jedličková
Zdroj fotografií: Rawpixel.com on Freepik
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků