zapomenuté heslo

Hřebíček: koření, které platí na bolavé zuby

Hřebíček: koření, které platí na bolavé zuby
Výrazně aromatické koření, bez kterého se neobejde poctivý svařák, domácí perník či jiné dobroty, pochází z rostliny zvané hřebíčkovec vonný. Zajímá vás, o jakou část stromu jde a kdy může podpořit vaše zdraví?

Tropický strom hřebíčkovec vonný může dorůst až do výšky 20 metrů. Což je sice zajímavé, ovšem mnohem důležitější je informace, že oblíbené koření jsou vlastně nerozvitá poupata.


Co vám nabídne

Hřebíček mimo jiné obsahuje hojně silic, také terpeny, aldehahydy, méně pak třísloviny, pryskyřici, sliz, flavonoidy či například olej. Tento koktejl prospěšných látek slibuje velmi výrazné dezinfekční působení (například ho lze spojit se zeleným čajem a tymiánem), také antibakteriální účinky, lokální znecitlivění, ovšem i jemně dráždivé působení.
 

Kdy na něj vsadit

Například hřebíčková silice se používá při bolestech zubních nervů, přidává se i do mastí, které ulevují při revmatických obtížích, ovšem rozpuštěnou silice můžete také inhalovat při zánětech dýchacích cest. Hřebíčkovým roztokem si rovněž ulevíte při kožních potížích, včetně špatně se hojících ran.


Ach, ty zuby!

Obáváte se zubních kazů a paradentózy? Pak se vyplatí preventivně aplikovat hřebíčkovou tinkturu. Můžete si ji vyrobit i vy. Použijte k tomu 10 g hřebíčků a asi polovinu tyčinky skořice. Společně je naložte do půl litru silnější, minimálně šedesátiprocentní lihoviny, uzavřete a nechte přibližně 2 týdny luhovat. Následně tekutinu přeceďte a uchovávejte v uzavřené láhvi. Potírejte s ní dásně a zuby několikrát denně.


Ovšem na bolavé zuby se dá použít i samotný hřebíček. Uvařte dva tři kusy a pak je vložte do bolavého zubu. Další možnou cestou je aplikace hřebíčkového oleje (kousek vaty v něm namočený se přikládá na bolavý zub). K vyplachování úst zase poslouží nálev z 1 polévkové lžíce šalvějových listů a 2 kusů hřebíčku.


Vychytávka pro krásu

Tvoří se vám kolem očí první vrásky? Nebo jemné rýhy či drobné záhyby? Vyzkoušejte recept, který pochází od našich sousedů, z Německa. Odpočítejte 5 hřebíčků, které zalijte šálkem vroucí vody, hned přiklopte. Počkejte 10 minut a potom do výluhu namáčejte vatový tampon a potírejte jím oční okolí. Opakujte několikrát denně.

Připravila: Marcela s využitím zdroje Herbář léčivých rostlin nakladatelství Eminent www.eminent.cz
Foto: iStock
16. 6. 2016
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook