Wellness

Proč mlsat čokoládu?

Sbírání lístečků

Milujete-li čokoládu, o Vánocích si přejdete na své. Pokud to s její konzumací přeženete, kila poletí nahoru. Malé množství vám však nijak dramaticky neuškodí.

Čokoláda je „potvůrka“. Závislost si na ní vytvoříte cobydup a zbavit se jí není vůbec jednoduché. Pokud se vám podaří držet své chutě na uzdě, nemusíte se téhle hříšně dobré pochoutky úplně zříkat. Trocha kvalitní čokolády totiž vykouzlí ve vašem těle pár endorfinů pro lepší náladu a do jisté míry vašemu zdraví ve finále prospěje.

Jak to vidíte?

Na čokoládu můžete koukat ze dvou úhlů. Buď jako škarohlíd, který vidí množství tuku a cukru, jež tělu spíš škodí. Optimista zase tuhle cukrovinku hodnotí jako směs, v níž nechybí určitý obsah bílkovin a některé minerály, především draslík. Hořká čokoláda je navíc dobrým zdrojem železa a hořčíku, který příznivě působí na funkce mozku, zabraňuje krevním sraženinám a trombózám a podporuje dýchací soustavu.

Chutná a prospívá

Asi nejznámějším přínosem čokolády je její schopnost uvolnit „hormony štěstí“ endorfiny, které vám alespoň na chvilku zlepší psychické rozpoložení. Velkým čokoládovým plus je vysoký obsah flavonoidů. Jsou to látky, které působí podobně jako antioxidanty. To znamená, že obnovují buňky a chrání je před toxickým působením škodlivých látek. Sladké tabulky čokolády skrývají také kofein a theobromin, což jsou látky zvyšující postřeh a schopnost soustředit se.

Pozor na kvalitu!

V případě čokolády platí tahle výzva dvojnásob. Pravá čokoláda je vyrobena z kakaových bobů, kakakového másla a cukru. Odborníci jsou schopni přivřít oko ještě nad sójovým lecitinem či sušeným mlékem. Nic dalšího do ní ale nepatří. Pokud si přečtete složení většiny levných „čokoládových“ figurek, kterými se ládují o Vánocích děti, zjistíte, že jde vlastně o obyčejné napodobeniny, jež obsahují maximálně tak kakaový prášek s rostlinnými nebo dokonce živočišnými tuky, které obsahují škodlivý cholesterol.

Všeho s mírou

Pokud patříte mezi milovníky čokolády, jistě máte z jejích pozitivních účinků na zdraví radost. Přesto pamatujte na to energetickou hodnotu každého gramu této pochoutky. Až si budete o svátcích rozbalovat figurky z kolekce nebo se ládovat cukrovím zdobeným čokoládou, počítejte kalorie! 100g mléčné čokolády obsahuje asi 2160 kJ, které spálíte zhruba hodinkou běhání.

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
25. 11. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků