zapomenuté heslo

Jitrocel zahojí rány

Jitrocel zahojí rány
Ačkoli jitrocel vypadá skromně a nenápadně, jeho účinky už tak nevýrazné nejsou. Jeho léčivé schopnosti jsou lidstvu známy už dlouhou dobu, hojně byl využíván například antickými lékaři. O jeho hojivých účincích svědčí i lidové názvy, mezi kterými najdeme třeba „hojílek“ nebo „ranocel.“ U nás najdeme dva druhy používané jako léčivky – jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) a jitrocel větší (Plantago major). Oba lze použít se stejným úspěchem.

Léčivé účinky


Jitrocel můžeme používat vnitřně (ve formě čaje) nebo zevně jako obklad.

Vnitřní použití:

 • při nachlazení, chřipce angíně
 • proti zánětům dýchacích cest
 • při kašli nebo silném zahlenění na odkašlávání
 • na pročištění plic a průdušek při astmatu nebo kouření
 • při plicních chorobách (tuberkulóza)
 • na různé trávicí obtíže
 • při čistících kůrách (čistí krev, žaludek, plíce, ledviny)
 • má pozitivní vliv na vylučovací soustavu, hlavně na ledviny
 • jako kloktadlo bři bolesti v krku nebo k vyplachování úst při zánětech


Vnější použití:

 • pro zadtavení krvácení
 • jako dezinfekce
 • podporuje rychlé hojení tkání
 • na poranění, spáleniny, omrzliny, bodnutí hmyzem, vředy, pohmožděniny, pokousání zvířaty(i zmijí uštknutí)
 • účinný i na větší řezné nebo bodné rány
 • na ekzémy a lišaje
 • na zatvrdlé uzliny
 • při trombóze
 • spolu s octem zastavuje krvácení z nosu a dělohy
 • na zhoubná onemocnění žláz (Na postižené místo rozprostřeme celé nebo poválené listy jitrocele, ovážeme a udržujeme v teple, po několika hodinách listy vyměníme. Je doporučováno kombinovat jitrocel s majoránkovým olejem.)

 

Dávkování:

Jitrocel je velice dobře snášen, proto neexistují žádná omezení co se jeho používání týká. Pouze ženám v těhotenství není doporučováno používat velké dávky jitrocele příliš dlouho. Obvykle se užívá šálek jitrocelového čaje (1-2 lžičky sušené drogy se přelije 250 ml horké vody, louhujeme 15 minut) 1-3x denně.


Jako obklad je vhodná gáza nebo jiná tkanina namočená v nálevu z jitrocele (může být silnější než čaj k pití). Necháme na místě působit několik hodin.


Pokud máme možnost, nejúčinnější je na rány použít čerstvé jitrocelové listy. Ty opláchneme a rozdrtíme, rozemeleme nebo namixujeme na kaši, aby se uvolnilo co nejvíce léčivých látek. Pokud nemůžeme listy nadrtit, stačí je i poválet válečkem nebo v nouzi i rozžvýkat.


Z jitrocele se vyrábí také sirup (na nachlazení a proti kašli) nebo tinktura.
Tinkturu používáme při při bolestech uší a zubů, nervových bolestech v obličeji (i při zánětu nervů) a při potížích s močením a pomočováním (časté nucení na močení, zánět močového měchýře, noční pomočování, únik moči nebo slabost svěračů).

 

Další využití

Jitrocelové listy můžeme smažit a podávat se skořicovým cukrem jako pochoutku. Také je lze použít do bylinkových polévek a omáček, ovšem jen v malém množství (svíravá chuť). Semena jitrocele slouží jako hodnotné krmivo pro domácí chovné ptactvo.

 

Kdy sklízet a jak uchovávat

Obdobím sběru jitrocele je červen až srpen. Nejvíce účinných látek rostliny obsahují těsně před kvetením. Sbíráme pouze zdravé listy. Jitrocel je poměrně choulostivý na manipulaci a sušení. Listy se nesmí pomačkat nebo zapařit, jinak okamžitě černají a ztrácejí většinu léčivých látek.


Při sušení musíme s jitrocelem zacházet také velmi opatrně, na rozdíl od většiny bylin jej však můžeme sušit i na slunci. Listy rozprostřeme do co nejtenší vrstvy, při sušení je totiž neobracíme – mohlo by dojít k poškození. Sušíme co nejrychleji, při využití umělé teploty by nemělo být překročeno 40 oC. Usušené listy nemají být černé, zachovávají si olivově nazelenalou barvu a svíravou chuť.


Jitrocel uchováváme v dostatečně prostorných nádobách či pytlích, aby nebusel být stlačován a lámán – tím zajistíme co nejvyšší obsah léčivých látek. Skladujeme v temnu a suchu. Správné skladování je u jitrocele velmi důležité, protože může být snadno znehodnocen.

Autor: www.pestovani.in
Foto: iStock
21. 6. 2021hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook