zapomenuté heslo

Opomenutá hluchavka

Opomenutá hluchavka
Od dubna do října můžete na hluchavce vídat drobné bílé květy v takzvaných polopřeslenech. Proč vám to zdůrazňujeme? Pro léčivé účinky se sbírají a užívají nejvíce květy, méně pak celá nať.

Hluchavka podobně jako řada jiných léčivek není vždy důvodem k radosti; patří mezi plevelné rostliny. Ovšem najdete ji nejen doma na své zahradě, třeba v kompostu, ale také v příkopech, na okrajích lesů, na stráních a v křovinách. Kromě hluchavky bílé lze sbírat i květy hluchavky nachové nebo žluté.

Skryté zdraví

Hluchavka mimo jiné obsahuje třísloviny, slizy, cholin, silice, flavonoidy a další tělu prospěšné složky. Uvedených látek se nejvíce nachází právě v květech, méně pak v nati, ta však má navíc zase řadu minerálů a stopových prvků.
A k čemu to je dobré? K celkovému zklidnění. Dále pak hluchavka ochraňuje sliznice, působí protizánětlivě a tlumí křeče, rovněž pomáhá při menstruaci. V dětském lékařství se užívá při potížích s podrážděným trávicím ústrojím a při průjmech. Nať se hodí vnitřně jako podpora metabolismu a zevně se přidává do koupelích při hemeroidech, prasklinách na konečníku i na podporu hojení ran a popálenin.

Jak se užívá?

Květy připravujte ve formě nálevů (1 čajová lžička květů na 1 šálek vody), nať se zhruba asi 1 minutu povaří. Dobré je vědět, že čaj z květů se hodí i pro dlouhodobé používání, nachystejte si ho dva až třikrát denně a popíjejte před jídlem.
A pokud byste hluchavku zkombinovali s celíkem zlatobýlem a svízelem syřišťovým (5 dílu celíku, 3 díly natě svízele a 2 díly květů hluchavky), získáte výborný základ na urologický čaj, který podporuje činnost ledvin, pomáhá při zánětech močových cest a má zabírat i na ledvinové kaménky.

Tip na koupel

Nejvíce se osvědčuje macerování natě a následné přejití varem. Byliny tedy nejprve namočte do vlažné vody a dejte na noc odstát. Vodu nevylévejte, ale další den ji nechte přejít varem a pak na několik minut odstavte. Horký macerát vlijte do koupele.


Připravila: Marcela s využitím zdroje Herbář léčivých rostlin 2 (Jiří Janča, Josef A. Zentrich), který vydalo nakladatelství Eminent www.eminent.cz.

Foto: iStock
27. 3. 2020
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

vlk
VLK - země


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook