Zelená lékárna

Opomenutá hluchavka

Od dubna do října můžete na hluchavce vídat drobné bílé květy v takzvaných polopřeslenech. Proč vám to zdůrazňujeme? Pro léčivé účinky se sbírají a užívají nejvíce květy, méně pak celá nať.

Hluchavka podobně jako řada jiných léčivek není vždy důvodem k radosti; patří mezi plevelné rostliny. Ovšem najdete ji nejen doma na své zahradě, třeba v kompostu, ale také v příkopech, na okrajích lesů, na stráních a v křovinách. Kromě hluchavky bílé lze sbírat i květy hluchavky nachové nebo žluté.

Skryté zdraví

Hluchavka mimo jiné obsahuje třísloviny, slizy, cholin, silice, flavonoidy a další tělu prospěšné složky. Uvedených látek se nejvíce nachází právě v květech, méně pak v nati, ta však má navíc zase řadu minerálů a stopových prvků.
A k čemu to je dobré? K celkovému zklidnění. Dále pak hluchavka ochraňuje sliznice, působí protizánětlivě a tlumí křeče, rovněž pomáhá při menstruaci. V dětském lékařství se užívá při potížích s podrážděným trávicím ústrojím a při průjmech. Nať se hodí vnitřně jako podpora metabolismu a zevně se přidává do koupelích při hemeroidech, prasklinách na konečníku i na podporu hojení ran a popálenin.

Jak se užívá?

Květy připravujte ve formě nálevů (1 čajová lžička květů na 1 šálek vody), nať se zhruba asi 1 minutu povaří. Dobré je vědět, že čaj z květů se hodí i pro dlouhodobé používání, nachystejte si ho dva až třikrát denně a popíjejte před jídlem.
A pokud byste hluchavku zkombinovali s celíkem zlatobýlem a svízelem syřišťovým (5 dílu celíku, 3 díly natě svízele a 2 díly květů hluchavky), získáte výborný základ na urologický čaj, který podporuje činnost ledvin, pomáhá při zánětech močových cest a má zabírat i na ledvinové kaménky.

Tip na koupel

Nejvíce se osvědčuje macerování natě a následné přejití varem. Byliny tedy nejprve namočte do vlažné vody a dejte na noc odstát. Vodu nevylévejte, ale další den ji nechte přejít varem a pak na několik minut odstavte. Horký macerát vlijte do koupele.


Připravila: Marcela s využitím zdroje Herbář léčivých rostlin 2 (Jiří Janča, Josef A. Zentrich), který vydalo nakladatelství Eminent www.eminent.cz.

Foto: iStock
27. 3. 2020
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků