Zelená lékárna

Jak nám prospěje hluchavka: zklidňuje a působí protizánětlivě

Od dubna do října můžete na hluchavce vídat drobné bílé květy v takzvaných polopřeslenech. Proč vám to zdůrazňujeme? Pro léčivé účinky se sbírají a užívají nejvíce květy, méně pak celá nať.

Hluchavka podobně jako řada jiných léčivek není vždy důvodem k radosti; patří mezi plevelné rostliny. Ovšem najdete ji nejen doma na své zahradě, třeba v kompostu, ale také v příkopech, na okrajích lesů, na stráních a v křovinách. Kromě hluchavky bílé lze sbírat i květy hluchavky nachové nebo žluté.

Jak nám prospívá

Podle fytoterapeuta Josefa A. Zentricha hluchavka mimo jiné obsahuje třísloviny, slizy, cholin, silice, flavonoidy a další tělu prospěšné složky. Uvedených látek se nejvíce nachází právě v květech, méně pak v nati, ta však má navíc zase řadu minerálů a stopových prvků.

A k čemu to je dobré? Podle Josefa A. Zentricha k celkovému zklidnění. Dále pak hluchavka ochraňuje sliznice, působí protizánětlivě a tlumí křeče, rovněž pomáhá při menstruaci. V dětském lékařství se užívá při potížích s podrážděným trávicím ústrojím a při průjmech. Nať se hodí vnitřně jako podpora metabolismu a zevně se přidává do koupelích při hemeroidech, prasklinách na konečníku i na podporu hojení ran a popálenin.

Jak se užívá

Josef A. Zentrich radí připravovat květy ve formě nálevů (1 čajová lžička květů na 1 šálek vody), nať se zhruba asi 1 minutu povaří. Dobré je vědět, že čaj z květů se hodí i pro dlouhodobé používání, nachystejte si ho dva až třikrát denně a popíjejte před jídlem.

A pokud byste hluchavku zkombinovali s celíkem zlatobýlem a svízelem syřišťovým (5 dílu celíku, 3 díly natě svízele a 2 díly květů hluchavky), získáte výborný základ na urologický čaj, který podporuje činnost ledvin, pomáhá při zánětech močových cest a má zabírat i na ledvinové kaménky.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: kniha Herbář léčivých rostlin 2, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Eminent 1999
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků