Wellness

4+1 tip, jak v zimě posílit imunitu

Sbírání lístečků

Ještě ani nenapadl první sníh a vy už se cítíte unavení a tak trochu nemocní? Chtělo by to posílit imunitu. Věděli jste, že udržet se ve formě celou zimu nemusí být žádná věda? Pokud budete dodržovat těchto 5S, nemoci se vám vyhnou obloukem.

Strava + pitný režim: Dopřejte tělu správné palivo

Možná to zní jako klišé, ale všechno začíná u stravy. Jídlo plné rafinovaného cukru vás sice rychle nakopne, za moment se ale budete cítit unavení a pomalí. Tělo totiž potřebuje energii ze správného zdroje. Že se vám nechce přemýšlet o výživové hodnotě každého jídla? Vyhněte se jídlům obsahujícím jen cukr, bílou mouku, mléko a maso a zapojte do jídelníčku i ovoce, zeleninu a potraviny, které obsahují vlákninu. A co k pití? Asi vás nepřekvapí, že nejzdravější je obyčejná voda.

TIP: Vyměňte rohlík s máslem za fresh nebo smoothie. Obojí je nabité vitamíny. Tyhle šťávy totiž v sobě mají většinou tolik ovoce a zeleniny, kolik běžně nesníte za celý den.


Sauna – v teple od hlavy až k patě

Pokud chcete být zdraví jako řípa celou zimu, zkuste saunování. Pohladí vás na duši a má spoustu blahodárných účinků pro tělo. Detoxikuje organismus, přinese fyzickou i psychickou úlevu. Pomáhá i se svaly a klouby. Navíc při pocení se z těla vyplaví řada toxických látek a kůže bude hebká a pružná. Že vám lékař saunování nedoporučil? Zkuste infrasaunu. Tu mohou používat i lidé s onemocněním srdce, jater, ledvin a vysokým krevním tlakem.

TIP: Nesnášíte společné sauny, kde narazíte na spoustu cizích lidí? Nechcete jezdit přes celé město, abyste si odpočinuli? Pořiďte si saunu domů. Finská sauna nebo infrasauna nabídne odpočinek, kdykoli si vzpomenete. Vejde se i do malého bytu a připravená k použití bude do pár minut.


Studený vzduch a voda? Nezapomeňte na otužování

Nejen teplo pomáhá udržovat obranyschopnost v pohotovosti. Svou roli hraje také chlad. Zkuste otužování skloubit právě se saunováním. Klasická finská sauna posílí nejen imunitu, ale i srdce. Otužovat se můžete i doma. Použijte obyčejnou sprchu. Místo horké vody na sebe pusťte proud té studené. Dávejte pozor také na teplotní šok, kterému se vystavujete při přechodu do venkovního chladu. Právě to je příčinou zimních nachlazení, rýmy a kašle. Všechny změny ale dělejte postupně, ať si vaše tělo stačí zvyknout.


Sportem ku zdraví? Rozhodně ano

Alespoň minimální pohyb ke zdraví patří. Bez posilování fyzické kondice bude váš imunitní systém stěží fungovat tak, jak má. Zkuste najít sport, který vás bude bavit. Nemusíte trávit hodiny v posilovně. Začněte s alespoň 30 minutami denně a uvidíte ten rozdíl.

TIP: Pokud vás sportovat prostě nebaví, zkuste se hýbat, kdykoli budete moci. Vystupte z tramvaje o jednu zastávku dříve, místo výtahu vyběhněte schody, jděte na krátkou procházku. I minimální pohyb vaše tělo ocení.


Spánek

Myslíte si, že na spaní se přece nedá nic zkazit? Ale ano. Mnoho lidí spí málo nebo v prostředí, které je pro spánek nevhodné. Přitom právě přes noc se tělo regeneruje a nabírá sílu k tomu, aby se další den vyrovnalo se všemi nepříznivými vlivy. 8 hodin denně v místnosti, kde je absolutní ticho a tma, bude stačit. A ideální doba? Podle biorytmů člověka je to čas mezi 10 večer a 6 ráno.

 

Komerční prezentace
Foto: iStock
10. 12. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků