Krása

Akné není jenom poznávacím znakem puberťáků. Dostihne vás i v dospělosti

Sbírání lístečků

Z akné obvykle nevyrostete. Většina náctiletých, kteří s nadměrným akné bojují v průběhu puberty, se s ním opět setká, jakmile se tělo dostane do jiné hormonální nerovnováhy. Jsou postě lidé, jejichž pleť je více citlivá na vznik tohoto onemocnění.

Mýty o akné – ne vše, co jste o vzniku akné slyšeli, je pravda

Příčiny akné se hledají všude možně. Velice často však jde o mýty, které nás odvádí od nalezení skutečně účinného řešení tohoto problému. Nejčastějšími mýty jsou ty, které vznik akné přičítají nedostatečné hygieně, ale třeba i konzumaci čokolády. Nedostatečná hygiena, například nedůsledné odličování, sice dokáže stav aknózní pleti zhoršit, ale příčiny je třeba hledat jinde.


Stejně tak čokoláda není příčinou vašeho akné. Spíš její nevhodné součásti, mnohdy používané v nadměrném množství – především cukr a mléko. Nadměrná konzumace sacharidů vede k zvýšené produkci kožního mazu. Kdo sáhne po kvalitní, vysokoprocentní čokoládě s malým obsahem cukru, tomu zhoršení, či vznik akné díky čokoládě rozhodně nehrozí.


Pořád platí: Hlavně nemačkat!

Připadá vám to naprosto nemožné, nechat někde na obličeji nevymáčknutý pupínek s ošklivou hnisavou čepičkou? Vždy jde snadno odstranit a pak zamaskovat kouskem make-upu. Jenomže i obyčejné vymáčknutí pupínku, i když za dodržení přísné hygieny, dokáže být příčinou zanesení zánětu hlouběji pod kůži. To je pak příčinou recidivy problému, delšího léčení, ale i závažnějších poruch – například vzniku hlubokých jizev či pigmentových skvrn. A ty pak už máte napořád. Jejich odstranění je obvykle nemožné, nebo zbytečně nákladné.


Kupujete drahé přípravky na akné, ale příliš nepomáhají?

Kosmetika na akné není všemocná. Neřeší zejména příčinu akné, jenom její následek. Skvěle poslouží jako prevence zánětu při výskytu akné. Jenom pozor na to, jakou kosmetiku proti akné kupujete. Některá pleť příliš vysuší, a ta pak reaguje opět zvýšenou produkcí mazu.


Je mi přes 30 a mám akné

Kožní onemocnění akné postihuje i dospělé ženy a muže. Obvykle je příčinou nadbytek mužských pohlavních hormonů, tzv. androgenů. V těle vzniká nadprodukce kožního mazu. Ten se hromadí v pórech, ty osídlí bakterie a akné je tady! A je jedno, jestli jsme v pubertě, nebo nám je 30 či 40 let.


Vznik akné ovlivňuje naše genetická výbava, ale i náš životní styl. Kouření, léky, výběr stravy, volba kosmetiky a celková péče o pleť – každý z těchto faktorů se dokáže podepsat na stavu naší pleti.


Kosmetika jako lék na akné nestačí – naštěstí existují moderní metody léčby

Akné je problematické nejen z estetického hlediska. Dokáže zcela nabourat naši psychiku, zničit naši sebeúctu a je rovněž bolestivé. Kosmetika může přinést úlevu, ale akné neléčí ani zcela neodstraní projevy.


Moderní dermatologie používá jiné metody léčby akné. Jde především o biostimulační laser, více zde: www.skincareliberec.cz/sluzby_esteticka-dermatologie_osetreni-akne-biostimulacnim-laserem, který pracuje s laserovou technologií různé vlnové délky. Laserové záření proniká do kůže a zahřívá buněčné struktury. Zvyšuje se tvorba kolagenu a tkáň se začíná přirozeně regenerovat. Biostimulační laser působí protizánětlivě a dá se aplikovat plošně na postiženou oblast, nebo na jednotlivý pupínek.

Známou metodou je i chemický peeling. Na pokožku se při něm aplikuje roztok ovocné nebo trichloroctové kyseliny. Vrchní kůže se působením této kyseliny sloupne a spolu s ní se odstraní zanícená ložiska kůže. Nová vrstva pokožky, která se obnoví, je omlazená, barevně sjednocenější a vyhlazená. Tuto metodu však nelze uplatňovat, pokud užíváte léčbu antibiotiky nebo retinoidy. Chemický peeling je vhodný i pro zjemnění jizev po akné. Více zde: www.skincareliberec.cz/sluzby_esteticka-dermatologie_zjemneni-jizev-po-akne.


Další moderní metodou léčby akné je LED světelná terapie Healite II. Pod kůži při ní proniká infračervené světlo. Fototerapeutickým efektem je nastartování regeneračního procesu buněk kůže. Metoda se uplatňuje při lehčích projevech akné nebo pro doléčení těžších forem.


Užívanou metodou je rovněž laserový peeling s použitím karbonové masky Spectra Peel. Tou metodou lze pleť hloubkově vyčistit a docílit i stažení rozšířených pórů pokožky.


Zdroj informací: SKIN CARE Liberec, více na www.skincareliberec.cz

Komerční prezentace
Foto: Pixabay
21. 9. 2018

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků