Cranberries, americké brusinky, jsou velké zhruba jako olivy. I u nás jsou k dostání v době sezony čerstvé, nebo celoročně sušené. Proč byste je měli konzumovat?

Nejprve malé srovnání

Americké brusinky pocházejí ze Spojených států amerických a Kanady. V nabídce jsou čerstvé, hluboko zmražené, jako šťáva, omáčky nebo želé nebo v podobě přísady v pekárenských a mlékárenských výrobcích, sladkostech a chuťovkách. Kdežto lesní brusinky mají domov v Asii a Evropě. Jejich plody velikostí připomínají hrášek, a pokud si je neutrhnete z keříku, nabízejí se zpravidla konzervované.

Kdy nám prospívají

Už před 300 lety užívali Indiáni bobule amerických brusinek k hojení ran a zmírňování bolestí. Dnes jsou známé hlavně díky tomu, že obsahují látky, které zabraňují bakteriím usazovat se na sliznici. Díky tomu se bakterie vyplavují močí a brání tak například vzniku zánětu močového měchýře nebo ledvin.

Cranberries posilují dásně, zpevňují stěny žaludeční sliznice, posilují srdce a díky vysokému obsahu antioxidantů bojují proti předčasnému stárnutí. Bioaktivní látky ochraňují buňky před volnými radikály způsobujícími nejen stárnutí, ale i cukrovku, aterosklerózu nebo revmatická onemocnění.

Srovnejte si

Čerstvé americké brusinky jsou v obchodech k dostání zhruba od října do prosince. 100 g má 46 kcal/193 kJ energie. Sušené brusinky nabízejí 308 kcal/1290 kJ energie, koupit si je však můžete po celý rok. Čerstvé Cranberries se v kuchyni používají například na omáčky k drůbeži, zvěřině a zelenině, k dezertům a sýrům. V lednici je lze skladovat až tři měsíce v zeleninovém boxu chladničky. Pokud byste si chtěli vytvořit zásoby, brusinky zamrazte: při –18 °C vydrží nejméně jeden rok. A sušené? Hodí se jako rychlá svačina, používají se do müsli, jogurtu nebo v ovocném salátu a v mnoha receptech nahradí čerstvé cranberries. Sušené brusinky můžete doma uchovat minimálně rok, a to v provzdušněném uzavřeném obalu v suchu při teplotě nejvýše do 18 °C.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.healthline.com/nutrition/foods/cranberries#nutrition, www.webmd.com/food-recipes/health-benefits-cranberries
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků