Jak už název byliny napovídá, často se s ní setkáte ve vyšších polohách, na pastvinách a loukách. Jemně vonící rostlina potěší nejen svou přirozenou krásou. Kdy vám může prospět?
Arnika horská běžně roste v Evropě, a už zkraje léta ji zdobí napohled jednoduché, o to však možná půvabnější žluté až oranžovo-žluté květy.
Co se používá
Právě ty se také nejvíce využívají pro zdraví, byť zužitkovat lze celou rostlinu. U nás je arnika horská chráněná, pro léčivé účely se dováží. Podle webu www.verywellhealth.com obsahuje flavonoidy, silice, karotenoidy a další užitečné látky, detailní složení však není dodnes přesně rozklíčované.
Podle fytoterapeuta Jiřího Janči působí pozitivně v kardiologii, například na prokrvení věnčitých cév. Zevně se na ni sází jako na skvělý hojivý prostředek nejrůznějších ran, ale i vředů, rovněž ji lze použít při zánětech křečových žil. Pomáhá obnovovat tkáň, eliminuje modřiny, ulevuje od bolestí svalů a kloubů, otoků či revmatických nebo artritických potíží. Arnika horská podporuje přirozenou obranyschopnost. Také se má za to, že přispívá k celkovému uklidnění před menstruací. Cení si proto homeopaté.
Léčivá forma
Dříve se jako léčivý prostředek využíval i čaj, jak mimo jiné dokládají zmínky o jedné z největších osobností světové literatury, J. W. Goethe. V současné době se téměř výhradně sází na arnikovou tinkturu. Byť i z ní a za pomoci dalších složek vám každý dobrý lékárník dokáže namíchat mast – tu však neaplikujte rovnou do rány, jen na její okraje.
Pozor si ale dejte na koncentraci tinktury, musí se ředit (neředěná je toxická a působí až leptavě).
Příklad ředění
Pro zevní použití se jedna lžička tinktury rozmíchá ve 100 až 130 ml převařené nebo destilované vody. Do roztoku namočte bavlněnou či lněnou tkaninu a přiložte ji na problematické místo. Buďte trpěliví, po každých 20 minutách obklad vyměňte. Optimální je vydržet celou proceduru asi po dobu 2 hodin, a ještě lepší výsledky vás čekají, když ji podstoupíte dvakrát denně.
Připravila: Věra Hájková