Jak už název byliny napovídá, často se s ní setkáte ve vyšších polohách, na pastvinách a loukách. Jemně vonící rostlina potěší nejen svou přirozenou krásu. Kdy vám může prospět?

Arnika horská běžně roste v Evropě, a už zkraje léta ji zdobí napohled jednoduché, o to však možná půvabnější žluté až oranžovo-žluté květy.


Co se používá

Právě ty se také nejvíce využívají pro zdraví, byť zužitkovat lze celou rostlinu. U nás je arnika horská chráněná, pro léčivé účely se dováží. Obsahuje flavonoidy, silice, karotenoidy a další užitečné látky, detailní složení však není dodnes přesně rozklíčované.


Vnitřně i zevně

Pozitivně působí v kardiologii, například na prokrvení věnčitých cév. Zevně se na ni sází jako na skvělý hojivý prostředek nejrůznějších ran, ale i vředů, rovněž ji lze použít při zánětech křečových žil. Pomáhá obnovovat tkáň, eliminuje modřiny, ulevuje od bolestí svalů a kloubů, otoků či revmatických nebo artritických potíží.


Léčivá forma

Dříve se jako léčivý prostředek využíval i čaj, jak mimo jiné dokládají zmínky o jedné z největších osobností světové literatury, J. W. Goethe. V současné době se téměř výhradně sází na arnikovou tinkturu. Byť i z ní a za pomoci dalších složek vám každý dobrý lékárník dokáže namíchat mast – tu však neaplikujte rovnou do rány, jen na její okraje.

Pozor si ale dejte na koncentraci tinktury, musí se ředit (neředěná je toxická a působí až leptavě).


Příklad ředění

Pro zevní použití se jedna lžička tinktury rozmíchá ve 100 až 130 ml převařené nebo destilované vody. Do roztoku namočte bavlněnou či lněnou tkaninu a přiložte ji na problematické místo. Buďte trpěliví, po každých 20 minutách obklad vyměňte. Optimální je vydržet celou proceduru asi po dobu 2 hodin, a ještě lepší výsledky vás čekají, když ji podstoupíte dvakrát denně.

Arnika horská podporuje přirozenou obranyschopnost. Také se má za to, že přispívá k celkovému uklidnění před menstruací. Cení si jak léčitelé, tak homeopaté.

Připravila: marcela s využitím zdroje Herbář léčivých rostlin www.eminent.cz.
Foto: Herbář léčivých rostlin
18. 1. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků