Medicína

Artróza: oč běží a jak se léčí?

Degenerativní kloubní onemocnění zvané artróza nebo také osteoartróza patří do skupiny chorob, které jsou nejčastější příčinou dlouhodobé pracovní neschopnosti či dokonce invalidního důchodu. Dost pádný důvod k tomu, abychom ji nepodceňovali.

Artróza nejčastěji zasahuje kolenní a kyčelní klouby i drobné klouby rukou. Jde o onemocnění kloubní chrupavky, které dále postihuje také okolní tkáně, například kloubní pouzdro, výstelku, přilehlou kost a svaly i šlachy. Více nám prozradí MUDr. Tom Philipp, PhD. MBA, náměstek pro zdravotní pojištění MZ ČR.

Relativní pojem věku

Pomalu polovina populace ve věku nad 65 let trpí touto chorobou, a přesto ji nelze považovat pouze za nemoc zralého věku – s artrózou se potýká i mladší generace, zejména pak sportovci, lidé, kteří těžce fyzicky pracující nebo ti, kdo při práci naopak sedí.

Jak se projevuje

Obecně ji charakterizuje bolest, zkraje po větší námaze, postupně už při běžném životním režimu a nakonec i v klidu, například v noci. Mezi další projevy patří ztuhlost, která se objevuje třeba po delším stání, nebo ráno, když vstáváte. Ta se na rozdíl od bolesti dá mnohdy „rozchodit“. Za vážný příznak se považuje otok kloubu (například výpotek v kolenním kloubu) nebo proteplení a zarudnutí kolem kloubu, které charakterizují zánět, mezi pozdější a nevratné projevy pak patří deformity, tedy změny tvaru kloubů.

Potvrzení diagnózy

V první řadě jde o samotné sdělení pacienta – jak s cítí, co ho trápí, v určitých fázích už jsou patrně viditelné změny, jež se potvrzují rentgenem. „Na snímku hledáme především výrůstky (osteofyty), zúžení kloubní štěrbiny a další specifické projevy artrózy,“ uvádí odborník. A dodává, že změny na páteři nebo třeba v kolenních kloubech se dají zobrazit při magnetické rezonanci.

Dá se vůbec léčit?

Odborníci obecně dělí léčbu artrózy na nefarmakologickou a farmakologickou. Do první skupiny patří režimová opatření: u silnějších jedinců je třeba redukovat hmotnost, dále pak všichni podstupují cvičení – rehabilitaci a fyzikální terapii jako například elektroléčbu, magnetoterapii a podobně. Své sehrává rovněž nošení správné obuvi a používání kompenzačních pomůcek.

I farmakologie nabízí řešení

Tradičně se užívají léky proti bolesti a nesteroidní antirevmatika (proti zánětu), jež kromě tabletkové formy dobře znáte i jako různé masti a gely, jež se nanášejí zevně. „Existují samozřejmě i léky, které se aplikují přímo do kloubu, se záměrem snížit zánět a omezit bolest v kloubu. Perorálně se užívají také léky ze skupiny SYSADOA – s obsahem například chondroitinsulfatu a glukosaminsufatu. Ty působí pomalu a podle některých autorů by mohly i ovlivnit pozitivně strukturu chrupavky,“ dává naději nemocným MUDr. Philipp.

Připravila: Marcela
Foto: iStock
27. 2. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků