Krása

Bojujte proti stárnutí

Chcete udržet vaši pleť co nejdéle v kondici? Uchovat její jas, pevnost i pružnost? Jak hluboko a v jaké míře se vrásky vryjí do vaší pleti, záleží na řadě vlivů. Na jedné straně jsou to faktory, se kterými nic nenaděláte a nemůžeme je nijak ovlivnit – to jsou vaše geny a dědičnost.

Za stárnutí jsou zodpovědné také faktory související s přibývajícím věkem a úbytkem hormonů a z velké většiny pak škodlivé vlivy vnějšího prostředí jako jsou klimatické podmínky, sluneční záření, znečištěné okolní prostředí a také váš životní styl. Možná vás to překvapuje a děsí zároveň, ale má to jednu výhodu. Geny neovlivníte, zato negativnímu působeni škodlivých vlivů se můžete do určité míry aspoň trochu bránit.

To, jak naše kožní buňky fungují, jejich schopnost regenerace, odolnost pleti, rozložení a funkce mazových a potních žláz, to vše je do velké míry řízeno nejen geny a hormony, ale také vnějšími okolnostmi našeho života. S přibývajícím věkem jsou navíc buňky pleti méně odolné. A čím více se nám podaří tento proces účinně ovlivnit, tím déle naše pleť zůstane zdravá,“ potvrzuje dr. Thomas Blatt, vedoucí výzkumu stárnutí pokožky společnosti Beiersdorf. I když je jako ochrana před stárnutím pleti důležitá pigmentace, fototyp a jine přirozeně, přírodou předurčené faktory, současné výzkumy ukazují, že mnohé můžete změnit, pokud budete o svoji pleť správně a dostatečně pečovat.

Zrychlovače stárnutí

Zastavit běh času dost dobře nejde. A bohužel nezastavíte ani stárnutí kožních buněk.
Jejich stárnutí však můžete do jisté míry zpomalit! Řešením je kombinace správné péče
o pleť a změny životního stylu.

UV záření

Zdaleka nejvlivnější faktor, pokud hovoříme o stárnuti pleti, je UV zářeni. Slunce má
na svědomí zhruba 80 % projevů stárnuti pleti,“ říká dr. Thomas Blatt. „Nefiltrované UVB paprsky mohou pleť spálit a způsobit tak dlouhodobě buněčné poškození zejména vrchních vrstev pleti. UVA paprsky pronikají hlouběji do nižších vrstev pleti, ničí síť vláken ve spojovací tkáni, a proto velkým dílem přispívají k ochabovaní pleti.“

Klimatické podmínky

Vedle UV paprsků mohou rychlejší stárnutí pleti ovlivnit i klimatické podmínky – příliš chladné ovzduší, vítr a horko, ale také životní styl – kouření, nedostatek spánku, stres, nezdravé životní prostředí či nedostatečná výživa bez potřebných vitaminů.

Jak zpomalit stárnutí?

Určitě víte, že pouhé používání hydratačního, výživného či anti- age krému nestačí. Chcete-li uchovat pleť co nejdéle v co nejlepší kondici, neobejdete se bez dalších kroků.

Ochrana před sluncem

Sluneční paprsky nám dodávají energii, zlepšují náladu, podílejí se na tvorbě vitaminu D, ale také jsou hlavní příčinou stárnuti pleti. A co víc, jsou velmi zakeřné. Proto používejte kosmetiku s UV filtry nepřetržitě. Jak při opalovaní (tomu byste se ale raději měla vyhnout), tak při procházkách městem, v zimě na horách, a dokonce i když se slunce schovává za mraky. A pokud chcete dobře vypadat, nahraďte opalováni v soláriu samoopalovacím krémem. A to hned!

Každodenní péče

Nezapomínejte na pravidelné čištění a odličování pleti, používejte vhodnou kosmetiku. Do péče zařaďte také jemný peeling a aplikaci masky, a to bez ohledu na typ vaší pleti. I suchá pleť potřebuje jemný peeling, který napomůže obnově buněk a odstraní ty odumřele.

Buďte aktivní

Všichni víme, jak důležitý je pohyb a správná strava pro celkové zdraví organizmu, pohyb má však pozitivní vliv i na zdraví a krásu pleti. Pravidelný pohyb okamžitě zlepšuje stav pleti, neboť zrychluje krevní oběh, přivádí na povrch čerstvě okysličenou krev, a tak pleť vypadá růžovější, pevnější a mladší. A co víc, pohyb přináší dlouhodobý efekt.

Dostatek spánku

I spánek je pro krásu velmi důležitý. Ostatně to určitě znáte. Když pracujete do noci nebo flámujete a jste nevyspalá a unavená, pak se to projeví i na vaší pleti. Objeví se kruhy pod očima, pleť je šedá a povadlá. Během noci regeneruje nejen vaše tělo, ale i pokožka, získává novou energii, a navíc dokáže maximálně využít pečující složky
z kosmetiky, kterou používáte.

Správná životospráva a hodně tekutin

Na krásu a zdraví pleti má vliv i to, co jíte a jak moc pijete. Krásu z velké míry ovlivníte
i zevnitř. Do jídelníčku zařaďte stravu s vyváženým obsahem bílkovin, sacharidů a tuků a hlavně ovoce a zeleniny. Obsahuji velkou porci antioxidantů. Na stůl si postavte džbán plný vody, aby byla hned po ruce. Dostatkem tekutin podpoříte správnou látkovou výměnu, dobrou funkci ledvin, odstraňování odpadních látek i tělesnou a duševní svěžest. A co víc, bojujete tak proti vráskám i kruhům pod očima.

Pokud chcete pleť skutečně zachránit, odepřete si cigarety a alkohol ve větším množství, snažte se dostatečně odpočívat a zmírnit stres. Kouření způsobuje zúženi krevních cév, proudění krve se zpomaluje a kožní buňky jsou nedostatečně okysličovány. Stres zvyšuje množství volných radikálů, dochází k oslabeni cévních stěn, zúženi cév a zpomalení mikrocirkulace. Stres tak negativně ovlivňuje nejen celý organizmus, ale i pleť.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: Nivea
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků