Wellness

Bolí vás páteř? Možná za to může chybně zvolená matrace

Sbírání lístečků

Dobře se vyspat je základ pro to, abychom se další den cítili odpočatí. Možná však právě vy spíte špatně a lidově řečeno se probouzíte celí rozlámání. Co když za to může matrace?

Co se stane, když matrace není dostatečnou oporou pro páteř? V první řadě budete špatně spát, ovšem v té druhé hrozí, že se vaše hmotnost nesprávně rozloží, což podle MUDr. Michaely Tomanové z Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí hrozí až trvalými změnami na páteři.

 

Tvrdá, nebo měkká matrace?

Pokud je matrace příliš tvrdá, nebude se moci přizpůsobit tvaru těla, což vede ke špatné poloze páteře a následně i možným bolestem. Když je matrace naopak příliš měkká či proleželá, tělo nemá dostatečnou oporu. Ale nejde jen o páteř. Nekvalitní a nedostatečný spánek má negativní vliv na psychiku a snižuje i obranyschopnost,“ říká lékařka. Pro správnou polohu páteře jsou vhodnější spíše středně tvrdé a tvrdší matrace (na stupnici tvrdosti matrací 1 až 5 jim přináleží číslo 3 a více).

 

Na vlastní kůži

Nelze striktně doporučit všem jeden typ matrace, každý z nás má na spaní jiné požadavky, ovšem lišíme se i váhou a samozřejmě aktuálním zdravotním stavem. Odborníci doporučují matraci měnit přibližně jednou za deset let, ovšem u levnějších modelů i o dost dříve. Až se v obchodě poptáte prodejců na vše potřebné, neváhejte a jděte si martaci vyzkoušet – doslova si na ní pěknou chvíli, třeba i deset minut, poležte a vyzkoušejte si také různé změny poloh. Jako kdybyste leželi u vás doma, na vaší posteli.

 

A co polštář?

Ten slouží jako opora krční páteře, zabraňuje jejímu neúměrnému prohnutí a fixuje ji co nejvíce do roviny. Pokud spíte rádi na břiše, vyberte si měkčí a nižší polštář, aby se vaše páteř příliš nenamáhala. Jestliže preferuje spánek spíše na boku či na zádech, je dobré si pořídit vyšší, středně měkký nebo tvrdší polštář. Patříte-li k lidem, kteří během spánku často střídají polohy, zvolte přizpůsobivý polštář s pružnou náplní. Ať už budete zkoušet jakýkoli polštář nebo matraci, musíte se cítit především pohodlně a příjemně,“ říká MUDr. Michaela Tomanová.

Připravila: Marcela
Foto: Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí
16. 1. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků