Krása

Jak na celulitidu: pomohou masáže i správná životospráva

Sbírání lístečků

Jaro a léto je ideální příležitostí, jak si užít krátké sukýnky. Jenže co dělat, když se na vašich stehnech, zadečku a dalších tělesných partiích objevuje celulitida?

Dolíčky a hrbolky na kůži zejména v oblasti stehen a hýždí trápí čím dál více žen a dívek každého věku, každého zaměstnání a bohužel i každé postavy. Důvodem rozšiřování tohoto problému může být ve velké míře i moderní životní styl, který je často hektický, uspěchaný a nezahrnuje moc pohybu.

Místo toho, abychom chodili pěšky, jezdíme všude MHD nebo autem, v práci celý den prosedíme a místo procházky si s kamarádkou raději zatelefonujeme. Zkrátka nemáme čas.

„Celulitidu způsobuje nedostatečnost pojivové tkáně. Podkožní prostor se přeplňuje tukovými buňkami a tím dochází ke kompresi drobných cévek. Zůstává-li tento tlak dlouho, přestává v cévách proudit krev a brzy se začne objevovat tzv. pomerančová kůže,“ vysvětluje MUDr. Ota Schütz, primář Žilní kliniky v Praze.

Celulitida se vyskytuje v partiích těla, jako jsou boky, stehna, hýždě, ale i paže. Nejčastěji se objevuje v období kolem puberty, těhotenství a menopauzy a můžeme ji pozorovat ve 4. různých stádiích:

  • 1. stadium – celulitida není na první pohled zřejmá, objeví se při stlačení kůže mezi prsty,
  • 2. stadium – celulitida je viditelná aniž bychom museli kůži stlačovat. Nerovnosti na pokožce lze pozorovat zejména na přímém světle,
  • 3. stadium – celulitida je viditelné bez ohledu na polohu, v jaké se tělo nachází a při jakémkoliv osvětlení,
  • 4. stadium – v tomto stadiu se již jedná o poškození kůže, které může být doprovázeno bolestmi a otoky. V tomto případě jde již o vážný stav, který bychom vždy měli konzultovat s lékařem.

Nejlepší je prevence!

Onemocnění bohužel vzniká z 80% procent na základě genetických dispozic, a proto se prevence omezuje pouze na odstranění rizikových faktorů. „Ženy by se měly vyvarovat zejména kouření, nedostatku pohybu a tekutin, stresu, nadváhy, ale také by měly dbát na správnou životosprávu. K rozvoji celulitidy ovšem přispívá i užívání hormonální antikoncepce,“ říká MUDr. Schütz.

Co dělat, když už se ale celulitida objeví?

S léčbou celulitidy je vhodné začít včas, jakmile se objeví její první známky. Jen tak je možné projevy celulitidy úspěšně odstraňovat hned v počátku.

Ženy často nemají tolik času na to, aby se věnovaly samy sobě. A tak zkouší nejrůznější domácí recepty na krásu, rady kamarádek, nebo nevědomky přijmou klamavé informace z internetu, které jim slibují rychlé a zaručené úspěchy za krátkou dobu. Pokud si uděláme jednoduchou rovnici, nikdy nemůžeme postavit rovnítko mezi rychlé úspěchy a minimum práce.

Pokud vás trápí celulitida, doporučuji doma provádět vždy po sprše či po koupeli suchou masáž postižených partií, a pokud to jde, chodit do sauny. Mějte na paměti, že celulitidu zhoršuje i užívání antikoncepce,“ radí nutriční terapeutka Olga Loucka.

Celulitidu zhoršuje i zadržování vody v těle. To může mít mnoho různých příčin, ať už jde o nadměrné pití kávy nebo nezdravou stravu s vysokým příjmem solí, cukrů a přemírou konzervačních prostředků. Na vině může být také málo pohybu, sedavé zaměstnání a bez rizika není ani práce, při níž lidé dlouho stojí. Ve všech těchto případech totiž krev neodtéká tak, jak by správně měla, dochází k jejímu městnání v okolních tkáních,“ doplňuje Olga Loucká.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: zilniklinika.cz, MUDr. Ota Schütz, nutriční terapeutka Olga Loucka
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků