Wellness

Cesta, jak se zbavit vší, je prostší, než se zdá – musíte se však trefit do správné metody

Sbírání lístečků

Kolem odvšivení bují velké množství různých polopravd a fám. Pravdou je, že konvenční chemie na vši v různých prostředcích z drogerií či lékáren již velice často nefunguje.

Vši se staly rezistentními, a tak se musí na ně nově jako zastara – čímž však rozhodně nemyslím petrolej!


Veš dětská je skutečný prevít. Miluje dětský kolektiv a rodiče školkových i školou povinných dětí tvrdí, že jich je tolik jako nikdy, a nic na ně neplatí. Což je hodně překvapivé, protože když zabrousíte do větší lékárny, zjistíte, že místo tradičního Orthosanu, jenž už se prodává pouze pro psy, existuje až neuvěřitelné množství prostředků proti vším. Někdo tvrdí, že žádný z nich nefunguje na hnidy (vajíčka vší), pouze na vši (i když na mnohých z těchto prostředků se dočtete opak). A tak se lidé uchylují k různým babským radám i k hokusům-pokusům s těmito odvšivovacími prostředky.


Jééé, oni mají doma vši!

Nedivte se, zavšivení v rodině dokáže pěkně zatřást sebevědomím a u mnoha žen vyvolá veš větší paniku než smečka cizích psů na zahradě. Každý, jehož dítě domů toto „zvířátko“ přineslo, svorně tvrdí: zbavit se vší je záležitost na týdny i měsíce. Většinou skutečně odvšivujete několikrát. Vždy, když se z hnid vylíhnou dospělí jedinci. Hnidy se mezitím snažíte odstraňovat mechanicky – tady se uplatní hřeben všiváček, nehty, ale i nůžky, eventuálně rovnou holicí strojek na hlavu. A vaše dítě vám tuto potupu skutečně nikdy nezapomene.


Rodiny vykopaly válečné sekyry

Řada lidí se snaží tohoto „nepřítele“ upálit žehličkou na vlasy, otrávit barvou na šediny, odpudit octem či éterickými oleji s levandulí a tea-tree, opít velkým panákem slivovice do vlasů, nebo dokonce vyhladit petrolejem. Na ten skutečně pozor! Petrolej už není tím, čím býval, a přiotrávit můžete spíše sebe.


Nabízí se i různé specialitky – elektrický všiváček na hlavu (skutečně jej chcete použít na své dítě?), nebo odvšivovací procedura v hodnotě třech průměrných celodenních platů na jednu odvšivenou hlavu. Pokud jste zavšivení celá rodina, hezky to pročistí peněženku. Prevenci přitom neslibuje nikdo, protože ani tea-tree olej, který dříve částečně fungoval, vás vší nemusí zbavit.


Jak se neudrbat k smrti?

Vši děti chytnou snadno. V kroužku a ve školce na koberci, v tělocvičně na žíněnce, ve společné šatně s dalšími dětmi – a to si ještě nemusely ani vyzkoušet čepici od spolužáka či spolužačky. Lze se tedy vším nějak účinně bránit? Neuvěříte, ale jde, prostředkem, který tady byl sice i dříve, nyní však má poněkud inovativní podobu.


Kouzelný všiváček pomáhá proti pedikulóze, tedy zavšivení, unikátním tvarem svých zubů, které mají spirálový tvar. Jak se zbavit vší? S použitím kondicionéru tímto všiváčkem snadno vyčešete vši i hnidy přímo ve vaně nebo nejlépe u oblíbené pohádky. Stačí přes dítě přehodit jen ručník, při vyčesávání z vlasů kape jen voda s kondicionérem, vši i hnidy zůstanou zaseknuté v mikrospirálách hřebenu.. Pro prevenci lze doporučit všiváček používat pravidelně, třeba po návštěvě kroužku, kdykoliv se dítě více drbe v hlavě nebo je neklidné. I neklid je totiž příznakem pedikulózy.

KP
Foto: iStock
12. 11. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků