Tím, že hudba je všeobecným stimulem lidské psychiky, se zabývají odborníci už léta. Pomalejší skladby pomáhají při úzkostech, vážná hudba zase podporuje inteligenci, určité kombinace tónů dokážou probudit paměť a to dokonce i u lidí, kteří trpí nevyléčitelnými poruchami, jako je například Alzheimerova choroba.
To, že hudba však působí i jako stimul při dosahování lepších sportovních výkonů poprvé dokázala až poměrně nová studie na Brunelské univerzitě.
Doktor Costas Karageorghis testoval dobrovolníky, kteří jsou zvyklí pravidelně sportovat. Do uší sportovcům pouštěl pečlivě zvolené rockové a popové písně, které vynikají svou dynamikou a zároveň skladbou tónů, převážně ve veselejší D durové škále. Tím dosáhl zlepšení sportovního výkonu po jednom poslechu u všech dobrovolníků v průměru o 9 až 15 procent. Dále poukázal i na to, že efekt má potenciál se do budoucna prohlubovat a efektivita tím pádem tedy zvyšovat. Kromě zlepšení nálady totiž způsobuje i značné pokroky v předváděných výkonech.
Noty pro hormony štěstí
Vedle toho výzkum přinesl i zajímavá data o podpoře dobré nálady. Libozvučné tóny kombinované s dynamikou a rytmem podporují produkci a uvolňování serotoninu, hormonu dobré nálady. Serotonin zase stimuluje psychiku k tomu aktivitu, kterou má mozek zafixovanou jako příjemnou, opakovat. Poslouchání hudby se tak naskýtá i jako řešení pro lidi, které sport nijak zvlášť nechytl a musí se do něj nutit spíše kvůli své fyzické kondici nebo snižování hmotnosti. Motivace hudbou přináší i další efekt. Má totiž znatelný efekt na sílu a výdrž. Vědecké pokusy dokázaly, že bez hudby vydržíme cvičit v průměru o 19 minut kratší dobu, než s hudbou.
Vyšší soustředěnost, vyšší účinek
Hudba při sportování také zvyšuje schopnost koncentrace. Funguje to na jednoduchém principu pravidelnosti rytmu, který vnímá naše podvědomí. Rytmus nám pomáhá při správném a pravidelném dýchání a je odpovědný za to, abychom udrželi i konzistentní tempo. To nás udržuje v ideální tepové frekvenci, která je nezbytná pro spalování tuků.
Co poslouchat?
Existují obecně platná doporučení, jakou hudbu při sportu poslouchat? Do jisté míry ano. Musí se však přihlížet také k faktu, jestli je daný typ hudby pro posluchače příjemný, protože právě dobrý pocit navozuje psychickou pohodu a ta je zase důležitá pro efektivní sportování. Pokud chcete dosáhnout silových a objemových výsledků, kdy je cílem dosáhnout krátkodobého nabuzení, doporučuje se poslouchat písničky se silným rytmem – hip-hop, rap, rock, heavy metal apod. – záleží na vkusu poslouchajícího. K vytrvalostním aktivitám se doporučuje zase živá hudba, udávající tempo a rytmus. Patří sem elektro, disco, techno, tekno apod. – opět individuální záležitost. Pro silový trénink se obecně doporučuje hudba s pomalým, ale úderným rytmem, aby se tělo sladilo s tóny.
Pozor na nežádoucí účinky
Stejně jako může mít hudba stimulující a pozitivní efekt, může psychice i uškodit. Pakliže budete vnímat hudbu, která je vám nepříjemná nebo takovou, která nebude rytmicky ladit s vaší pohybovou aktivitou, způsobíte opačný efekt. Hudba vás bude rušit, vytrhávat ze soustředění a celkově zhoršovat váš výkon, protože na ni budete upírat více pozornosti, než na samotné cvičení. To je obecný problém ve všech fitness centrech. Každý dělá jinou pohybovou aktivitu, v odlišném tempu a k tomu hraje stejná hudba pro všechny, navíc poměrně nahlas. A ani hluk není pro koncentraci to pravé ořechové. Příliš mnoho hluku je i škodlivé. Působí negativně na sluchový aparát i na kardiovaskulární systém, zvyšuje krevní tlak a způsobuje třeba i poruchy spánku. Za nebezpečné hodnoty se považují ty okolo 80 dB a více.
Elektronika, která je o krok dále
Jak tedy ve fitku efektivně cvičit? Vezměte si k ruce chytrou sportovní elektroniku. MP3 přehrávače, různé náhlavní soupravy i dnešní sluchátka jsou speciálně přizpůsobená i pro sportovní výkony. Vyznačují se jednodušším ovládáním, odolností proti potu a vlhkosti, ergonomickým tvarem i třeba speciálními opatřeními, které zamezí zamotávání do kabelů nebo uvolnění.
Připravila: Zuzana
Foto: iStock
25. 5. 2021