Wellness

Čím nekrmit kočku ani psa

Sbírání lístečků

Rádi svému mazlíčkovi dáváte jen to nejlepší? Zatímco si dopřáváte nějakou laskominu, nechcete, aby váš mazlíček přišel zkrátka? Dejte si pozor na tyto potraviny, které jsou pro organismus pejska či kočky zcela nevhodné.

Co do misky vašich miláčků nepatří?

Zdraví každého psa i kočky závisí především na jeho stravě a zdravém pohybu. Vyvážená strava kočky by měla obsahovat jak granule pro kočky, tak konzervy a paštiky. Na rozdíl od psů nemá kočka příliš velkou potřebu zeleniny a dalších potravin. Pokud jí chcete přilepšit, vyzkoušejte třeba speciální vitamíny pro kočky.


Tip: Na krmeni.cz najdete jen kvalitní krmiva pro psy a kočky, pamlsky, chovatelské potřeby i speciální doplňky stravy jako vitamíny pro psy a kočky, kloubní výživu a další zdravé pochoutky.

  • Čokoláda obsahuje látky, které jsou i v malém množství pro kočičí i psí organismus toxické. Nejvíce těchto látek obsahuje hořká čokoláda – to ale neznamená, že byste svou kočku či psa měli krmit mléčnou čokoládou.
  • Cibule ve všech podobách obsahuje disulfidy a sulfoxidy – to jsou látky, které kočkám i psům způsobují selhání červených krvinek a následně anémii. Proto nikdy jim nepodávejte jídlo, které obsahuje cibuli – ani sušenou.
  • Tepelně neupravené brambory a rajčata jsou pro kočky nevhodné. Je sice malá pravděpodobnost, že by kočka tyto potraviny snědla, ale je lepší o případném nebezpečí vědět. Způsobují poruchy trávicího traktu, ale žádné toxické účinky naštěstí nemají.
  • Většina ovoce a zeleniny psům sice nevadí, ale dejte si pozor na avokádo, hroznové víno a makadamové ořechy – mohou pejskům způsobit ošklivé alergické reakce.
  • Dopřáváte své kočičce mlíčko, smetánku a další mléčné výrobky z kravského mléka? Raději zadržte – kočičí organismus neumí trávit laktózu, a proto je zcela nevhodné kravské mléko kočce podávat. I když si kočky na mléce opravdu pochutnají, může jim způsobovat bolesti a průjem.
  • Pivo, sklenička vína či panák obsahují dostatek etanolu, který by kočce způsobil smrtelnou otravu.
  • Xylitol – umělé sladidlo, které se nachází v nejrůznějších bonbonech, žvýkačkách, limonádách. Zvyšuje množství inzulinu v těle a tím snižuje hladinu krevní glukózy a může poškodit játra.

Nezapomeňte, že zatímco kočka je výhradní masožravec, u pejska tomu tak není – ten si rád pochutná na ovoci, zelenině a dalších nemasitých pokrmech. Vždy se ale vyhněte potravinám, které by pejsek v přírodě sám od sebe nenašel.

 

Komerční prezentace
Foto: iStock
3. 7. 2018

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků