Krása

Co chtějí vlasy, pleť a nehty po létě

Sbírání lístečků

Léto už je skoro za námi a tak nastal čas obrazně řečeno sčítat škody. Nadstandardně teplých dnů a příliš mnoho slunce bylo víc než dost. Jak se podepsaly na kvalitě vašich vlasů, nehtů či pleti? A jak je opět dostat do kondice?

Některá z nás sahá po zaručených krémech, sérech či výživách, a jiná žena by zase ráda dala přednost přírodnějšímu řešení. Pokud patříte do druhé skupiny, připravily jsme pro vás společně s bylinkářkou Jarmilou Podhornou ze společnosti Naděje celou řadu praktických tipů. Tady je máte!


Jak oživit vlasy po létě

Sucho a nedostatek výživy – to je to hlavní, s čím se nyní musí vaše kštice vyrovnat. Když zvolíte vhodné přírodní zdroje, můžete škody docela dobře napravit a navíc svým vlasům vrátit jejich přirozený lesk a pružnost. Co tedy použít? Zkuste například vitamínovou bombu neboli rakytník. A co ještě? „Kvalitu vlasů zvyšuje například kopřiva, jejich sílu podpoří zase výluh z lopuchu. Ten také zlepšuje vlasovou pokožku a zabraňuje vypadávání vlasů. Mydlice lékařská, kostival nebo proskurník jsou zase ideální pro běžné mytí,“ uvádí Jarmila Podhorná.

Co vám také pomůže? Starý dobrý petržel – odvar z něj obsahuje velké množství vitamínů a minerálů. Lesk vlasům dodá zase heřmánek či podběl, ale stejně tak se nabízí použít některý z přírodních olejů. Vyživit vlasovou pokožku zase dokáže tinktura z břízy, lichořeřišnice, penízovky, borovice nebo černého rybízu.

 

Co prospěje nehtům

Některé ženě se nehty třepí a lámou více, jiné méně, v každém případě však platí, že po letošním létě potřebují vzpruhu všechny nehty. Podobně jako vlasům, i nehtům byste měly dopřát povolený doping v podobě výživných látek.

Jako základ regenerace se vnímá kolagen. Kde ho vzít? Obsahuje ho například ricinový olej, který se získává ze skočce obecného. Jak dodává odbornice, můžete ho spojit se šťávou z citrónu a rázem máte účinné vyživující prostředky. Ale to není vše. Podat pomcnou ruku se chystá i směs bylinek, co třeba tahle silná čtyřka: třezalka + tymián + heřmánek + lopuch. „Stejně tak lze doporučit měsíček, řepík nebo přesličku, která je bohatým zdrojem křemíku. Ten můžete svým nehtům dodat také tinkturou z pýru nebo gemmoterapeutikem z pupenů jedle či borovice,“ uvádí Jarmila Podhorná.

 

Vychytávky pro hezčí pleť

Ani vaše pokožka na tom není o moc lépe než vlasy či nehty, opět jí chybí dostatečná výživa a také vlhkost. Navíc když je pokožka oslabená, zpomaluje se regenerace buněk.
Výborný pleťový životabudič představuje alore vera, určitě o ní víte, že dokáže hojit drobné ranky a spáleniny. Ale také umí pleť zvláčnit a podpořit její pružnost. Chce to jediné – nesmíte být na tuto rostlinu alergické.

A kdyby snad ano, hned tu máme pro vás další řešení. „Zkuste tinkturu z psorisanu,který pleť zbaví toxických látek a udrží ji svěží. Změkčení a zklidnění dosáhnete také pomocí kostivalu a pupalkového či myrtového oleje. Příznivé vlastnosti na pleť mají ale i bylinné čaje z heřmánku, měsíčku, máty nebo podbělu. Pročišťují organismus, což se následně projeví i na stavu kůže,“ doporučuje bylinkářka.

Místo tečky na závěr: Každá pleť si zaslouží vyživující masku, například z bylinných olejů z heřmánku, pačuli či levandule. Že nic takového zrovna nemáte po ruce? Tak zkuste alternativu, která se určitě najde v každé kuchyni – olivový olej.

Připravila: mar
Foto: iStock
24. 8. 2020

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL