Wellness

Co dělat, když je doma příliš vedro

Sbírání lístečků

Také máte občas pocit, že si z nás počasí obrazně řečeno střílí? Nezbývá než se s tím smířit. Pokud chceme „přežít“ vedra nejen venku, ale i v interiéru, je třeba se tomu přizpůsobit.

Z dlouhodobého hlediska nikomu nesvědčí přílišné teplo, natož dusno, každý se chce nějak zchladit. Což platí jak pro dobu, kterou trávíte na pracovišti, tak i poté, když dorazíte domů.

Ohrožené skupiny

Připomeňme si, že letní parna nejvíce zasahují malé děti, starší osoby a lidi se zdravotními problémy, jako jsou nadváha a nemoci kardiovaskulárního systému. Nejhůře působí na pak na ty, kteří žijí ve větších městech, kde se současně zhoršuje i smogová situace.

Interiérový ideál

Optimální situace nastane tehdy, je-li teplota vzduchu v místnosti asi 20 °C (v ložnici přibližně o 5 °C méně) a relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 40 až 60 procent. Pro sražení teploty se nezřídka používá klimatizace, jenže pak vlhkost vzduchu v místnosti klesá pod 40 procent, v krajních případech ještě níže.

„Suchý vzduch způsobuje překrvení, otok a vysychání sliznic, zhoršení imunitní bariéry sliznic, takže dochází k častějšímu onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Překrvení sliznice nosohltanu vede k pocitům ucpaného nosu a opakovaným laryngitidám, především u dětí. Vysychání kůže má často za následek vznik chronického zánětu pokožky a ekzému. Vlivem nadměrné perspirace dochází v suchém vzduchu k únavě, fyzické skleslosti, ztrátě výkonnosti a zvýšenému pocitu žízně,“ upozorňuje praktický lékař MUDr. Michal Hondl.

Trpí průdušky i oči

Optimální obsah vlhkosti ve vzduchu je však zásadní nejen pro dýchací cesty, ale také pro váš zrak. „Stav suchých očí se objeví v okamžiku, kdy slzný film přestane zvlhčovat a zvláčňovat povrch oka,“ připomíná MUDr. Eva Jerhotová, oční lékařka kliniky DuoVize. V zimním období ho může mít na svědomí ústřední vytápění, v létě přesušený vzduch v místnosti.

Pokud vás navíc trápí například astma či jiné chronické onemocnění dýchacích cest, vyplatí se pomoc v podobě zvlhčovače vzduchu. Například zvlhčovač AM10 jemnou mlhu vydesinfikuje UV zářením, než ji pustí do místnosti. Jako jediný zvlhčovač se chlubí oceněním asthma & allergy friendly od asociace Allergy Standards Limited Skin Health Alliance, vhodný je tedy pro astmatiky i lidi trpící alergiemi.

Voda, voda, voda

Jak se ještě chránit? Zvýšeným příjmem vody. Pak nedojde k dehydrataci a zároveň se zchladíte (tělo má dostatek vody, která je z něj vylučována dechem, potem, močí a tím vás zbavuje přebytečného tepla). A když vám přestane chutnat? Nehledejte nic nového a spolehněte se na osvědčenou citronovou šťávu, domácí okurkovou nebo třeba mátovou limonádu.

V neposlední řadě dořešte instalaci interiérového a exteriérového stínění. Vyplatí se vám po celý rok. V horkých dnech se díky němu o několik stupňů sníží teplota v místnosti, v zimě zase stínění sníží vaše účty za topení.

Připravila: red
Foto: Dyson
14. 7. 2020

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL