Wellness

Co dělat pro zdravá chodidla

Sbírání lístečků

Špatný výběr obuvi, ale i naše pohybové stereotypy vedou k potížím s ploskami nohou, což se pak následně odráží na celkovém zdraví. Poradíme vám, jak se s tím vypořádat.

Ploché nohy, kladívkové prsty či vybočený palec patří mezi časté deformity, jež vznikají právě v důsledku vadných pohybových stereotypů i toho, že nenosíme správné boty. Ovšem neplatí to jen pro dospělé, ale i pro naše potomky.

Máme málo pohybu

Na formování vyvíjející se nohy dítěte má blahodárný vliv chůze naboso po nerovném terénu a to je to, co dnešním dětem velice chybí,” říká MUDr. Marie Součková z České podiatrické společnosti. Víte například, že nožní klenba u ratolestí do 3 let věku je chráněná tukovým polštářem? A že do 6 let věku dítka získávají většinu návyků? Když je do té doby naučíte, jak se správně pohybovat, budete je vést ke sportu a nedovolíte, aby proseděla řadu u hodin u počítače, jejich nohy vám v budoucnu poděkují.


Bohužel realita je však jiná, řada dětí se málo hýbe, spoustu času stráví v sedě, a tím nemyslíme jen pobyt ve škole, a navíc nosí nesprávně zvolenou obuv. Pak se my, dospělí, často divíme, proč máme zdeformovanou nožní klenbu.

Vhodné cvičení i boty

Kromě zmiňovaných příčin k deformacím přispívá i vyšší hmotnost, metabolické poruchy, revmatické choroby a jiné nemoci, ale také to, že mnohdy svůj organismus přetěžujeme jednostranně. Dobrá zpráva? U dětí se dá mnohé napravit vhodnou terapií. U dospělých je to nepoměrně horší, ovšem i tady platí, že dobře vybraná obuv a skutečně pravidelné cvičení přispějí k tomu, aby se už vzniklé deformity nezhoršovaly.

Další řešení? Reflexologická deska

Optimální by bylo chodit bosky, ale to si můžeme dovolit většinou jen výjimečně, třeba v létě na dovolené. Co se dá dělat každý den? Zkuste „šlapání“ po takzvané reflexologické desce, jež se vyrábí z kamene. Možná znáte reflexní masáž plosky nohou, kterou se stimulují tlakové body a tím se pozitivně působí na celý organismus. Podobné účinky nabízí zmiňovaná deska, jen s tím rozdílem, že po ní můžete šlapat či přešlapovat denně, v klidu domova, jakmile budete mít chvilku. Třeba ráno, když si čistíte zuby. A navíc ji využije celá rodina.


MUDr. Součková dodává, že chodidla jsou nejvhodnějším místem reflexologického zásahu. „Na chodidlech se promítají reflexní obrazy všech orgánů. Stiskem správného bodu lze pozitivně ovlivnit vnitřní rovnováhu, navodit správnou činnost orgánů, duševní rozpoložení a v neposlední řadě zbavit tělo mnoha škodlivin i ovlivnit mnohé zánětlivé procesy.

Pomozte si sami

A proč použít pávě desku s přírodními kameny? „Protože kameny jsou všude. Mají rozmanité tvary a složky, jsou nezničitelné a dobře se dezinfikují,“ uvádí MUDr. Ivan Krupa, který se věnuje chorobám páteře a pohybového systému.


Do chodidel směřují nervová zakončení všech orgánů v lidském těle, i proto se používáním desky dá ovlivnit mnohé, nejen poruchy nožní klenby či bolesti nohou, případně páteře; mimo jiné ulevuje i při bolestech hlavy či bronchitidě. Působením tlaku se stimuluje nervový systém a rovněž se podporuje práce metabolismu, zrychluje se krevní oběh a podobně. Ostatně vyzkoušejte si to sami.

Nepřehlédněte

Odborníci uvádějí, že reflexologickou kamennou desku by neměly používat osoby po transplantaci orgánů, problematická se jeví i u diabetiků nebo lidí s poškozením plosek nohou.

Připravila: Marcela
Foto: archiv firmy Stříbrný doktor
22. 1. 2018

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků