Medicína

Co hledáme na internetu o rakovině

Sbírání lístečků

Nádorová onemocnění patří v ČR po kardiovaskulárních chorobách k nejčastějším příčinám úmrtí. I proto patří témata prevence a léčby rakoviny mezi nejvyhledávanější na internetu v oblasti zdraví. Mezi nejvyhledávanějšími onkologickými hesly jsou i mnohé mýty, kterým lidem stále věří.

Ročně na rakovinu zemře v České republice až 30 tisíc osob a desetitisícům je tato, snad obávaná choroba diagnostikována. Lidé se snaží o této obávané nemoci dozvědět víc. Zdrojem informací je internet. Zajímavým zdrojem informací je internetový rozcestník Onkoportal.cz.

„S myšlenkou vytvořit portál, kde pacienti a veřejnost naleznou nejenom ověřené informace s onkologickou tématikou, ale také pomoc ve finančně-právních a sociálních otázkách, přišli zaměstnanci z farmaceutické firmy GSK, která je dodnes hlavním partnerem tohoto projektu. Na počátku jsme na internetu našli téměř 100 tisíc stránek s informacemi o rakovině. Na ty se poté podívali naši partnerští lékaři, podrobili je odborné expertize a porovnali s nejnovějšími poznatky. Nakonec zbylo pouze asi 6 tisíc validních odkazů, což dokazuje význam Onkoportálu,“ dodává Ing. Sobotka ze společnosti, která Onkoportál provozuje.

Ze statistik internetových vyhledávačů lze také zjistit, že některé z nejvyhledávanějších frází patří mezi všeobecně rozšířené mýty. „Takzvaná našeptávací služba internetových vyhledávačů funguje v zásadě tak, že vám po napsání prvního slova nabídne taková spojení, která lidé hledají nejčastěji. Ve hře jsou i další faktory, ale počet hledání dané fráze je klíčový,“ vysvětluje Peter Hermann ze společnosti Digital Communications, která se zabývá poradenstvím v oblasti on-line komunikace. Pokud do vyhledávacího pole napíšeme různá sousloví s termínem „rakovina“, vyhledávač nám nabídne i tyto možnosti: „rakovina je neléčená zloba“, „rakovina se léčí sama“ nebo „rakovina může být nakažlivá“.

Velmi rozšířená jsou i slovní spojení „rakovinu způsobuje mamograf“ nebo „rakovina je houba a je léčitelná“. „Řada samozvaných »odborníků« bez příslušného vzdělání pochopila, že mohou na lidském neštěstí vydělat. A tak přes internet radí zkoušet nejrůznější metody léčby či prevence za pomoci jimi doporučených potravinových doplňků. Ani ty, ani samotné metody ale neprošly rozsáhlými klinickými studiemi. Tím, že jde doplňky stravy, se na ně navíc nevztahují přísné lékové zákony. Pokud se pacienti spolehnou na léčbu pomocí neprověřených postupů, ztrácí tím velmi drahocenný čas, který by mohli věnovat standardní léčbě,“ dodává k problematice prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc., dr. h. c., předseda České onkologické společnosti ČLS JEP a ředitel Masarykova onkologického ústavu.

Pokud jde o jednotlivé onkologické diagnózy, největší zájem panoval v roce 2013 o informace zaměřené na rakovinu prsu, plic, střeva, kůže a především příznaky rakoviny. V roce 2013 rakovina byla nejvíce středem pozornosti v květnu, a to v souvislosti s Angelinou Jolie, která si v té době nechala kvůli obavě z nádoru odstranit oba prsy. 

 

Připravila: Zuzana
Foto: archiv Firmy
7. 2. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků