Astma je chronické onemocnění dýchacích cest (průdušek) projevující se souborem několika symptomů, mezi něž patří především kašel, dušnost, svírání na hrudi a sípání.
Dušnost se hlásí o slovo především v nočních hodinách anebo při nějaké větší fyzické zátěži. Záchvaty kašle zase vyvolávají silné emoce (smích i pláč), kontakt se zvířetem, pobyt ve vlhkém a prašné prostředí, ba dokonce i určitá roční období.
Jak astma vzniká?
Dýchací cesty výrazně reagují na celou řadu podnětů, a tím pádem pak dochází k jejich zúžení. Záchvat mohou vyvolat i na první pohled neškodné látky, jako jsou pyl, ořechy a ovoce, nebo i tělesná námaha, jak jsme zmínili výše. Potom dochází k záchvatové dušnosti, vykašlávání a kašli. Dále mnohým pacientům se špatně vydechuje a při výdechu se objevují pískavé či vrzavé zvuky.
Za posledních několik desetiletí se počet astmatiků rapidně zvýšil, ovšem přesné důvody nejsou známé. Rizikovou skupinou jsou především lidé s alergickým onemocněním anebo lidé, u nichž v rodině už někdo astma má.
Rozlišují se tři druhy astmatu:
- Alergické astma – potíže vyvolávají alergeny, jako jsou pyly, prach a zvířecí srst.
- Nealergické astma – problémy způsobují fyzická zátěž, výkyvy teplot vzduchu a tabákový kouř.
- Smíšená forma astmatu – záchvaty podněcují jak alergické, tak i nealergické spouštěče.
Jak se astma léčí?
Léky používající se k léčbě astmatu se dělí na dvě kategorie – úlevové (neboli záchranné) a s protizánětlivou aktivitou.
Úkolem úlevových léků je zastavit co nejrychleji astmatický záchvat. Účinek sice nastupuje poměrně rychle, ale je krátkodobý. Úlevové léky se používají nárazově, nikoliv pravidelně, a nejsou určeny k dlouhodobému užívání.
Preventivní jsou léky s protizánětlivou aktivitou. Užívají se pravidelně a dlouhodobě, tedy i v dny, kdy astmatik nepociťuje žádné potíže. Ochraňují dýchací cesty, pozitivně působí na záněty a zabraňují vzniku dušnosti, zmírňují otok sliznic v dýchacích cestách a záchvatů. Přestože se preventivní léky užívají i několik let, nevzniká závislost.
Léky jsou podávány hlavně inhalačně, tedy vdechnutím, ale u kojenců jsou k dostání také léky ve formě sirupu. K inhalování se používají ruční sprejové dávkovače, přenosné nebulizéry s technologií mash anebo přístrojové inhalátory.
Prospěšná je mimo jiné fyzioterapie, neboť se astmatik naučí technikám správného dýchání. Doporučené jsou ještě pobyty v přímořských destinacích a vysokohorských oblastech. S léčbou astmatu mají zkušenosti také mnohé české lázně a pobyt v nich je většinou hrazen ze zdravotního pojištění.
Jaké jsou příčiny astmatu?
Hlavními příčinami astmatu jsou:
- alergie (nejčastějšími problémovými alergeny jsou roztoči, pylová zrna, srst zvířat a potraviny),
- infekce dýchacích cest,
- gastroesofageální reflux, při němž unikají kyselé žaludeční šťávy do jícnu a dýchacích cest,
- nesnášenlivost kyseliny acetylsalicylové, jež se nachází v Aspirinu a Acylpyrinu.
Dalšími příčinami, které se podílejí na vzniku astmatu, jsou:
- znečištěné ovzduší,
- znečištěné interiéry,
- pasivní a aktivní kuřáctví,
- špatně větrané domy.
Jaké komplikace způsobuje astma?
Pokud se průběh onemocnění zhoršuje, prohlubuje se také postižení průdušek, jimiž proudí vzduch přímo do plic. Průchodnost dýchacích cest je také horší, což způsobuje silnou výdechovou dušnost. Dalšími souvisejícími zdravotními komplikacemi jsou:
- gastroezofageální refluxní choroba,
- rinosinusitida,
- obstrukční spánková apnoe,
- psychická onemocnění,
- úzkostné poruchy,
- poruchy nálad.
U astmatických problémů se nezjistilo, zda astma způsobuje psychické obtíže, nebo naopak psychické problémy mají na svědomí vznik astmatu.
KP
Foto: iStock
30. 10. 2018