Medicína

Co musíme našemu tělu v těhotenství dopřát

Sbírání lístečků

Ne, dnes se zde nebudeme bavit o tom, jestli je v pořádku přikusovat ke zmrzlině nakládané okurky. Že těhotenství může s chutěmi pěkně zamávat, je známá věc, o správné výživě se ale bohužel mluví daleko méně. My vás dnes seznámíme s tím, jaké vitamíny jsou třeba pro zdraví matky i miminka.

Jak se stravovat během těhotenství

Znáte to rčení, že když čekáte miminko, musíte jíst za dva? Tak na něj raději zase rychle zapomeňte, dítěti to žádný benefit nepřinese a vy budete dlouhá léta shazovat těhotenská kila. Jíst vydatně je samozřejmě v pořádku, přejídat se ale ne. Ve vašem jídelníčku by neměla chybět zelená zelenina – salát, polníček, čekanka, brokolice, chřest, zelí či špenát. Právě ta je totiž nejlepším zdrojem kyseliny listové, která plod chrání před vážnými vývojovými vadami. Další nezbytnou složku vaší stravy by měly tvořit omega 3 mastné kyseliny – DHA, jejichž nejlepším zdrojem jsou ryby, především sardinky a losos. Ty napomáhají správnému vývoji mozku dítěte. Naopak vynechejte příliš kyselé potraviny, tepelně neupravené maso a velké množství nadýmavých luštěnin.


A co ty slibované vitamíny a minerály?

Zaměřte se hlavně na vitamíny skupiny B, z nichž pro vás kromě již zmíněné kyseliny listové zřejmě bude zajímavý především B6, jelikož dokáže snížit ranní nevolnosti. Správný placentární vývoj dále vyžaduje vitamín C, vápník prospívá růstu kostí a zubů a zinek snižuje riziko postižení mozku. Neměly byste zapomenout ani na jód, jehož nedostatek zvyšuje riziko potratu, a selen pro vývoj kosterního svalstva.


Strava je základem, ale nestačí

Myslíte si, že když pravidelně jíte ovoce a zeleninu, jste za vodou? Chyba lávky! V těhotenství naše tělo zkrátka potřebuje naše víc vitamínů, pokud jste se tedy dosud obešla bez jakýchkoli doplňků potravy, budete muset změnit přístup – vždyť nyní jste místo jednoho života zodpovědná za dva! Dokonce se doporučuje začít s nimi již v době, kdy se pokoušíte o početí. Ale pozor, běžné multivitamíny si raději nekupujte. Na trhu je k dispozici řada speciálních přípravků pro těhotné a kojící ženy. Osvědčil se například doplněk stravy pro těhotné a kojící ženy MamaDHA. Najdete v něm hned 5 složek s pozitivním vlivem na matku i dítě, naopak v něm není železo ani vitamín A, s nimiž by se v tomto období mělo zacházet opatrně.

KP
Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků