Wellness

Co můžete právě teď udělat pro své zdraví

Sbírání lístečků

Léto ještě nekončí. I když už se teplot přes „třicítku“ asi nedočkáme, zkuste si užít zbývající týdny, které nabídnou ještě trochu tepla a sluníčka. Vytěžte z nich pro své zdraví maximum.

Choďte na vzduch

Snažte se trávit na čerstvém vzduchu co nejvíce času. Nejlépe tam, kde není žádný smog. Ideální jsou lesy. Vzhledem k množství rostlin, které vytváří kyslík, je zde skvělé prostředí pro to si vyčistit hlavu, ale okysličit celý organismus. Pamatujte, že chůze je ten nejpřirozenější pohyb pro člověka, a když bude trošku svižnější tak, abyste měli tepovou frekvenci okolo 180 až 220, spálíte i něco z tukových zásob. A pokud si do lesa vezmete i nordic walkingové hole, protáhnete krásně i svalstvo paží a zad, která budou o to méně bolet.

 

Čerpejte vitamin D

Je ale prokázáno, že zdraví prospěšný je 15minutový pobyt na sluníčku, z něhož čerpáme nepostradatelný vitamín D. Dostatek tohoto vitamínu vám pak pomůže předcházet osteoporóze, křivici, rakovině prostaty a prsu, žaludku, depresím, vysokému tlaku aj. Na tento krátký pobyt se doporučuje nemazat ochrannými krémy. Vhodná doba pro bezpečné čerpání vitamínu je dopolední slunce do 11 hodin a pak odpolední po 16. hodině.

 

Pijte tak akorát

V létě máme tendence se přepíjet. Přitom přílišný příjem tekutin je zbytečnou zátěží pro ledviny. I v létě byste měli dodržovat denní příjem okolo 2,5 litru. Pít byste přitom měli průběžně, více raději v dopoledních hodinách. Najednou byste neměli vypít více, než 3 dl. Ideální je v létě pít bylinné čaje, které ochlazují organismus nebo minerální vody. Prospěje vám i jedno pivo nebo sklenka vína. Dobré jsou také ovocné a zeleninové šťávy. Naopak nevhodné jsou slazené sycené nápoje typu cola, fanta aj.

 

Odvodněte se!

Léto přináší i neduhy. Více, než 60 % lidí trápí zadržování vody v těle. To se projevuje nejen otoky kotníků, prstů na rukou nebo obličeje, ale také vzdouvajícím se bříškem a neposlušně naskakujícími a ubývajícími kily. Denní rozdíl mezi ránem a večerem může tvořit klidně 4 až 6 kg. Pokud máte tyto příznaky, okamžitě podnikněte protiopatření. Jezte mnoho mléčných produktů. Dejte si bílý jogurt po obědě i po večeři klidně každý den. Dostatečně pijte, avšak v mezích předchozího bodu. Výborný je diuretický čaj. Vyvarujte se kávy a alkoholu. Jezte hodně ovoce a zeleniny. Ideální jsou jablka, pomeranče, ze zeleniny pak velmi dobře odvodňuje zelí, celer, petržel nebo pastyňák. Snažte se vynechat také sůl, která k zadržování vody přispívá v největším procentu případů.

 

Pochutnejte si na českém ovoci a zelenině

Právě teď máte šanci dát si čerstvé české ovoce a zeleninu plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Kupujte je od farmářů, kteří mají doklad, že při pěstování nepoužívají pesticidy a umělá hnojiva. Jezte je co nejčerstvější a zbytečně je nevařte, abyste neznehodnocovali poměr obsažených živin. Pokud zeleninu přeci jen tepelně zpracováváte, dělejte tak podle zákonitostí raw, tedy s teplotou maximálně do 42-45 °C. Nekrájejte ji také kovovým nožem, který živiny ničí. Pořiďte si třeba keramický.

 

Pusťtě se do bylinek

Nejenže s nimi můžete dochucovat jídlo namísto soli, pepře a omáček plných konzervantů (ideální je máta, pažitka, petržel, koriandr, tymián, rozmarýn a bazalka), ale dopřávat si je můžete i v podobě odvarů a čajů. Zvláště ty letní umí očistit organismus, povzbudit krvetvorbu, léčit rýmu, kašel, žaludeční potíže nebo chřipku. K těm nejpřínosnějším patří kopřiva, podběl, hluchavka nebo sedmikráska.

 

Relaxujte

Dobíjet baterky si umí každý po svém. Někdo na procházce se psem, někdo na masáži, jiný potřebuje napustit vanu a přikápnout éterický olej, někomu stačí 20 minut s knížkou na terase. Léto a teplé počasí ale vyčerpává. Proto byste měli na relaxaci zaměřit zvláštní pozornost. Pokud jste v létě pod tím největším pracovním náporem, zapřemýšlejte o některé z meditativních technik či józe, která harmonizuje tělo i mysl.

 

Věděli jste, že:

Zdraví bychom měli všichni mít na prvním místě hodnot. Přesto na něj mnozí lidé zapomínají. Podle průzkumů společnosti Bayer považuje za zdraví za život ovlivňující pouze 61% oslovených respondentů. Výzkum byl realizován v rámci projektu společnosti Bayer na téma „Lepší život“, který se vztahuje k mottu společnosti „Věda pro lepší život“. Kvantitativní výzkum probíhal na vzorku více než 500 respondentů v České republice a na stejném vzorku také na Slovenku. Pro oslovení byla využita metoda CAWI (Computer Assisted Web Interviewing). Poměr dotazovaných žen a mužů starší patnácti let byl téměř vyrovnaný.

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
14. 9. 2020

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků