Krása

Citlivá pleť: jak ji poznat a co potřebuje

Sbírání lístečků

Přestože ideální pleť téměř neexistuje, můžeme se k tomuto ideálu alespoň přibližovat. Což platí i pro ženy s citlivou pletí. Co ji charakterizuje a jak byste se o ni měly správně postarat?

Nejprve si připomeňme projevy tohoto typu pleti, která je nezřídká tenká a křehká. Ale nejen to. Někdy vás může svědit, štípat či pálit, pociťujete napětí. Mezi další znaky citlivé pleti patří olupování (viditelné šupinky kůže), zčervenání nebo například otoky či puchýřky.

Na věku nezáleží

Citlivou pleť můžete mít odmalička, nebo se k ní „propracovat“ časem, věk není rozhodující. Jaké faktory k ní pak přispívají? Na naši pleť působí životní prostředí, ale i životní styl, určitě ji neprospívá kouření, klimatizace, stres stejně jako například smog. Ale to stále není všechno. K citlivé pleti se můžete doslova „propracovat“ dlouhodobým používáním kosmetických přípravků, které pro vás nejsou vhodné, rovněž vadí nesprávné prováděná mechanická hloubková čištění.

Obranyschopnost pleti

Nezřídka se traduje, že jen ten, kdo má suchou pokožku, téměř automaticky bude mít citlivou pleť. Není to však zcela pravda. I ženy se smíšenou nebo dokonce mastnou pokožkou nezřídka trápí nadměrná citlivost.

Největší problém je v tom, že citlivá pleť postrádá přirozenou obranyschopnost. Proto je tak snadno ovlivnitelná, ať už vnějšími vlivy (například teplotními výkyvy), alergickými reakcemi, některými odličovacími nebo pečujícími produkty a podobně. Zásadní tedy je, abyste citlivou pokožku více chránily a rovněž ji posilovaly, jinak u ní bude docházet k narušení takzvaného ochranného kožního filmu.

Které přípravky si vybrat

Buďte opravdu obezřetné a vybírejte si výrobky, které slibují nulový obsah alkoholu, parfemace a látek přispívajících k vysušování pokožky. Rovněž si dejte pozor na mnohé konzervanty, i ty ji můžou dráždit. Je třeba pečlivě číst příbalové letáky a informace uváděné na produktech a zvažovat, co je pro vás skutečně vhodné. Vy totiž potřebujete takové kosmetické přípravky, jež podporují přirozenou obranyschopnosti a rovněž jí dodají potřebnou hydrataci a výživu. Zkrátka dávejte přednost produktům vysloveně určeným pro citlivou pleť, neboť ty by se měly skutečně testovat na osobách, které trápí stejný problém.

Optimální péče

Dávejte si pozor na radikální teplotní přechody (ze zimy do vytopené kanceláře), rovněž škodí příliš mnoho slunce ( i soláriu opatrně) stejně jako velký vítr, ale třeba i chlorovaná voda v bazénech. Snadno se vysloví, ale hůře pak dodržuje, když si připomeneme, že byste se měly vyvarovat nadměrnému stresu a pokusit se vylepšit svou životosprávu. A samozřejmě pravidelně používejte šetrnou kosmetiku, tedy denní péči, odličovací produkty a noční péči.

Připravila: profesionální kosmetička Dana Nekvapilová

Zdroj informací: Lumene, profesionální kosmetička Dana Nekvapilová
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků