Medicína

Co přinesl průzkum o porodech?

Sbírání lístečků

Aktuální výzkum společnosti STEM/MARK mezi ženami-rodičkami ukázal, že tři čtvrtiny z nich nikdy nezažily obdobně dlouhou a intenzivní bolest jako v průběhu porodu. Zároveň se každá třetí rodička během něj setkala s nějakými komplikacemi. Přestože většina žen dopředu tuší, že porod je bolestivý a může být i komplikovaný, má jen málo informací o prostředcích usnadňujících porod. Z průzkumu také vyplynulo, že nastávající maminky běžně investují hodně peněz do úprav dětského pokojíčku a nákupu luxusního oblečení pro miminko. Naopak investice do prostředků usnadňujících příchod dítěte na svět nejsou u nás zatím běžné. Tyto prostředky ale mohou ženám porod usnadnit a snížit možné porodní komplikace.

Rodiče velmi často vybavují dětský pokoj pro své první dítě velmi nadstandardně. Dle průzkumu za tyto úpravy vydávají několik tisíc korun. Následně pak zjistí, že jejich představy o výbavě byly přehnané. Dítě potřebuje především klidné a láskyplné prostředí. Spousta zbytečných a drahých věcí k péči o dítě pak doma překáží a pozbývá významu.

Prioritou je pro některé rodiče i značkové oblečení pro nemluvně, které také tvoří nemalou část vydaných prostředků. Naopak podle průzkumu nejsou u nás nastávající maminky zvyklé pořizovat již běžně dostupné prostředky pro usnadnění porodu a snížení zdravotních komplikací. Do této kategorie patří např. porodnický gel Dianatal (www.dianatal.cz). Po porodu pak mnoho žen přiznává, že při dalším porodu by tyto prostředky rozhodně použily.

Důvody, proč rodičky nepovažují prostředky pro usnadnění porodu za tak důležité, vysvětluje gynekoložka MUDr. Petra Hanulíková: „Mnohé ženy podléhají aktuálním módním trendům a před porodem se soustředí spíš na zvelebování dětského pokojíčku, vybírání trendy kočárku, značkového oblečení, postýlky atd. Jiné se porodu obávají natolik, že se na něj snaží nemyslet. Další skupina žen často ani neví o možnosti usnadnění porodu pro sebe i své miminko. Tyto přístupy jsou však z pohledu porodníka důsledkem nedostatečné informovanosti rodiček o možných komplikacích při porodu. Těhotné ženy nechce nikdo strašit nesnadným porodem, což může mimo jiné být příčinou, proč se většina žen na samotný porod a jeho snadnější průběh připravuje nedostatečně.“

Zajímavosti z výzkumu o porodu

  • 78 % žen nikdy nepoznalo bolest stejně intenzivní jako během porodu, shodují se na tom prvorodičky i druhorodičky.

 

  • 35 % žen zažilo během porodu komplikace, častěji se jednalo o maminky, které rodily poprvé.

 

  • 75 % žen neví, že existují volně dostupné prostředky (např. porodnický gel), které mohou usnadnit porod a snížit porodní komplikace.


Připravila: Zuzana
Foto: iStock
12.3. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků