Zelená lékárna

Dejte šanci houbám, podpoří vaše zdraví

Sbírání lístečků

Je všeobecně známé, že některé houby se pěstují jako potravina, většinou se také ví, že nejsou pouze kořením, ale mají svou výživovou hodnotu. Méně známo však je, že mnohé houby mají příznivý vliv na lidské zdraví a že mnohé se v asijských zemích pěstují výhradně pro své zdraví prospěšné účinky, kde mají tisíciletou tradici.

Z historických pramenů se můžeme dozvědět, že již faraonové oceňovali houby jako delikatesu, staří Řekové se domnívali, že houby poskytují sílu k boji, staří Římané pohlíželi na houby jako na „jídlo bohů“ a staří Číňané nazývali houby „elixírem života“ pro jejich příznivý vliv na lidské zdraví.

Mezi nejúčinnější přírodní přípravky z hub patří doplňky stravy ve formě celých sušených plodnic, které obsahují celou řadu účinných látek důležitých pro organizmus. Vhodná je také kombinace několika druhů prášků z hub, které mají takzvaný synergický efekt, což znamená zesílení účinnosti a rozšíření spektra působení. Pravidelné užívání hub zvyšuje imunitní odezvu lidského těla a tím také odolnost vůči nemocem, proti virovým infekcím i proti následkům obyčejného nachlazení.

Mezi nejpoužívanější zdraví prospěšné houby patří Reishi, Shii-take, Hericium a Hnojník. Kombinace těchto hub se používá zejména při vyčerpání, únavě, ale i celkovém oslabení organizmu.


SHII-TAKE

Lentinula edodes
Shii-take má schopnost aktivovat celý imunitní systém a současně snižovat hladinu cholesterolu. V Japonsku jsou exrakty z této houby používány běžně ve farmacii. Shii-take se používá jako ochrana před vyčerpáním a přepracováním, osvědčuje se také při únavě a celkové detoxikaci organizmu.


KORÁLOVEC JEŽATÝ

Hericium erinaceus
Korálovec je nejen dalším zdrojem glukanů pro posílení imunity, ale dokáže také příznivě ovlivňovat trávení. Její užívání je vhodné při žaludečních a dvanácterníkových vředů a gastritidách. Povzbuzuje také nervový systém a užívání této houby vede ke zlepšení paměti, koncentrace a myšlení.


HNOJNÍK OBECNÝ

Coprinus comatus
Hnojník obecný má vynikající výsledky při snižování hladiny cukru v krevním séru. Používá se také při snížení cholesterolu a má příznivé účinky na krevní tlak.


REISHI

Ganoderma lucidum
Patří v pestrosti obsahu účinných látek mezi houbami na první místo, proto se také nazývá královnou mezi všemi houbami. Tato houba pomáhá zejména při únavě, pomáhá nám nabrat síly po velkém fyzickém i psychickém vyčerpání. Kromě glukanů obsahuje esenciální aminokyseliny, má vysoký obsah železa, selenu a vitaminu B. Velmi cennou složkou lesklokorky jsou triterpenoidy, kterých bylo v houbě zjištěno několik desítek – podporují zejména funkci jater, žaludku a mají vliv na snižování obsahu tuků a hladiny cholesterolu v krvi.

„V asijských zemích je výskyt civilizačních onemocnění daleko nižší než v Evropě, a to díky konzumaci zdraví prospěšných hub, jejichž průměrná roční spotřeba jev Číně 7,5 kg na osobu a v Evropě je to mnohonásobně méně. Houby je vhodné proto užívat pravidelně, zejména v doplňcích stravy ve formě kapslí, které obsahují celé plodnice se všemi účinnými látkami.“ Ing. Ivan Jablonský, CSc., výzkumný pracovník v oblasti mykologie.

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
15. 1. 2021

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků