Zelená lékárna

Medicinální houby: podpoří imunitu, pomáhají i při vyčerpání

Sbírání lístečků

Je všeobecně známé, že některé houby se pěstují jako potravina. Méně známo však je, že mnohé houby mají příznivý vliv na lidské zdraví. Mnohé se v asijských zemích pěstují výhradně pro své zdraví prospěšné účinky.

Z historických pramenů se můžeme dozvědět, že již faraonové oceňovali houby jako delikatesu. Staří Řekové se domnívali, že houby poskytují sílu k boji. Staří Římané pohlíželi na houby jako na „jídlo bohů“.

„Mezi nejúčinnější přírodní přípravky z hub patří doplňky stravy ve formě celých sušených plodnic, které obsahují celou řadu účinných látek důležitých pro organizmus. Vhodná je také kombinace několika druhů prášků z hub, které mají takzvaný synergický efekt, což znamená zesílení účinnosti a rozšíření spektra působení. Pravidelné užívání hub zvyšuje imunitní odezvu lidského těla a tím také odolnost vůči nemocem, proti virovým infekcím i proti následkům obyčejného nachlazení,“ vysvětluje Ing. Ivan Jablonský, CSc., výzkumný pracovník v oblasti mykologie.

A dodává, že mezi nejpoužívanější zdraví prospěšné houby patří Reishi, Shii-take, Hericium a Hnojník. Kombinace těchto hub se používá zejména při vyčerpání, únavě, ale i celkovém oslabení organizmu.

Shii-take – Lentinula edodes

Podle webu superionherbs.cz má shii-take schopnost aktivovat celý imunitní systém a současně snižovat hladinu cholesterolu. V Japonsku jsou exrakty z této houby používány běžně ve farmacii. Shii-take se používá jako ochrana před vyčerpáním a přepracováním, osvědčuje se také při únavě a celkové detoxikaci organizmu.

Korálovec ježatý – Hericium erinaceus

Podlw webu www.webmd.com je korálovec nejen dalším zdrojem glukanů pro posílení imunity, ale dokáže také příznivě ovlivňovat trávení. Její užívání je vhodné při žaludečních a dvanácterníkových vředů a gastritidách. Povzbuzuje také nervový systém a užívání této houby vede ke zlepšení paměti, koncentrace a myšlení.

Hnojník obecný – Coprinus comatus

Podle webu vita-nuova.com má hnojník obecný vynikající výsledky při snižování hladiny cukru v krevním séru. Používá se také při snížení cholesterolu a má příznivé účinky na krevní tlak. Podporuje trávení a pomáhá při hemoroidech.

Reishi – Ganoderma lucidum

Patří v pestrosti obsahu účinných látek mezi houbami na první místo, proto se také nazývá královnou mezi všemi houbami. „Tato houba pomáhá zejména při únavě, pomáhá nám nabrat síly po velkém fyzickém i psychickém vyčerpání. Kromě glukanů obsahuje esenciální aminokyseliny, má vysoký obsah železa, selenu a vitaminu B. Velmi cennou složkou lesklokorky jsou triterpenoidy, kterých bylo v houbě zjištěno několik desítek – podporují zejména funkci jater, žaludku a mají vliv na snižování obsahu tuků a hladiny cholesterolu v krvi,“ doplňuje Ing. Ivan Jablonský, CSc., výzkumný pracovník v oblasti mykologie.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.superionherbs.cz/shiitake-lentinula-edodes-houzevnatec/, www.webmd.com/diet/what-are-the-health-benefits-of-lions-mane-mushrooms, vita-nuova.com/pages/coprinus-comatus
Zdroj fotografií: Freepik
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků