Wellness

Dejte si „céčko“

Sbírání lístečků

Vitamin C je známý a nejčastěji používaný potravinový doplněk. Víte, jaký je jeho přínos pro naše tělo a kolik ho potřebujeme?

Kyselina askorbová je druhý název pro vitamin, po němž saháme, když na nás něco leze. Céčko skutečně může pomoci zmírnit projevy nachlazení a zkrátit dobu jeho trvání. A to není zdaleka všechno. Pomáhá posilovat vlásečnice a buněčné stěny, je důležitý pro tvorbu kolagenu, zvyšuje odolnost dásní proti krvácení a pomáhá tělu vstřebávat z potravy železo.

Kolik ho potřebujete?

Denní dávka je zhruba 75 mg a najdete ji například v menším pomeranči či jednom plodu kiwi. Zvýšenou spotřebu vitaminu C mají kuřáci, nastávající maminky a ženy užívající hormonální antikoncepci. Tento vitamin není pro tělo toxický, takže klasické předávkování nehrozí. Vyšší dávky se rozpustí v moči a odejdou z těla přirozenou cestou. Citlivější jedinci však mohou dostat průjem nebo zareagovat kopřivkou.

Kde ho najít

Zdrojem vitaminu C je nejen citrusové ovoce, ale také červené papriky, kiwi, jahody, brambory, brokolice a tmavá listová zelenina.

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
9.8. 2018

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků