Medicína

Jaký je rozdíl mezi depresí a špatnou náladou

Sbírání lístečků

Léto skončilo. Možná máte za sebou dovolenou a s pocitem, všechno krásné pro letošek skončilo, se šinete do práce a mračíte se na celý svět. Kolegům si stěžujete, že máte „depku“ a lepší už to nebude. Jenže napadlo vás vůbec někdy, jaké to je mít skutečnou depresi? Mezi touto diagnózou a obyčejnou náladou pod psa je totiž veliký rozdíl.

Již staří Řekové vnímali melancholii jako nemoc, kterou je potřeba léčit. Deprese je definována jako hluboký smutek, který se objevuje většinou bez zjevné příčiny, trvá déle než tři týdny a omezuje každodenní život pacienta. Deprese je vážná nemoc, není to lenost nebo nedostatek vůle. Touto nemocí onemocní dvakrát častěji ženy, častý je výskyt ve stáří, mnohdy doprovází i jiná onemocně. Také po životním traumatu, jakým je například ztráta blízké osoby, může smutek přejít v depresi.

Co je spouštěčem deprese?

„Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Do jisté míry je deprese dědičná, velký vliv má vnější prostředí, výchova, stres, tíživá životní situace, hormonální změny například po porodu nebo v klimakteriu, často začíná na podzim a v zimě, kdy ubývá slunečního světla. Všechny tyto okolnosti mohou být spouštěčem deprese,“ říká lékárnice Hana Pužejová a dodává: „Když se asi před 25 lety objevil průlomový lék na depresi, převážila mezi odborníky teorie, že depresi způsobuje nízká hladina některých látek v mozku (tzv. neurotransmitery), které se podílejí na přenosu nervových vzruchů. Dnes jsou vědci opatrnější, protože podobně jako vysoká hladina cukru v krvi není příčinou, ale příznakem cukrovky, tak i nízké hladiny transmiterů nejsou zřejmě tou primární příčinou depresí.“

Přes veškerou dostupnost informací a dlouhodobou osvětu patří deprese spolu s dalšími psychiatrickými onemocněními k nemocem, za které se pacienti stydí. Spolu s faktem, že u první depresivní fáze pacient neví, co se děje, a počáteční příznaky si neuvědomuje, je stud příčinou toho, že se často se správnou léčbou začíná příliš pozdě.

Člověk v depresi ztrácí zájem o vše, co ho dřív bavilo

Mezi hlavní příznaky deprese patří neschopnost se radovat, výrazná únava, obavy, strach, úzkost, plačtivost, poruchy spánku, změny chuti k jídlu. Depresivní člověk se přestává věnovat svým koníčkům, vyhýbá se přátelům, ztrácí zájem o sex, trpí neopodstatněnými výčitkami svědomí, nevěří si, hůře se soustředí, nemá chuť k jídlu, nebo se naopak přejídá. S tím, jak se neléčená deprese prohlubuje, přestává být pacient schopen pracovat, později už nezvládá ani běžné činnosti, hygienu a zůstává celý den v posteli. Mohou se dokonce objevovat i myšlenky na sebevraždu. Mechanismus prohlubování deprese výstižně popisuje bludný kruh.

Řešení deprese

Představte si, že se v tomto bludném kruhu ocitnete vy sami. Buď víte, že můžete být depresí ohroženi (můžete být nositelem dědičné dispozice, případně máte zkušenost s dřívější depresivní fází), anebo žádné nebezpečí nečekáte. Ať už je to tak, či onak, vždy přijdou ke slovu zásady zdravého životního stylu a zdravého rozumu. Aneb jak praví přísloví: zachovej řád a řád zachová tebe. Dodržování pravidelného denního režimu, pokud možno aktivní trávení volného času, pohyb, péče o vztahy s partnerem, dětmi a přáteli je jednak formou prevence a posilování psychické odolnosti, jednak dobrou diagnostickou pomůckou.

Často vás může svést snaha vyřešit nějaký příznak. Nemůžete spát? Vezmete si prášek na spaní. Máte úzkost, bojíte se, že nezvládnete pracovní tempo? Vezmete si prášek na uklidnění. Ale tudy cesta nevede, na tohle už sami zkrátka nestačíte. Je třeba si připustit, že potřebujete odbornou pomoc. Nemusí to být hned psychiatr, účinné a moderní léky proti depresi mohou předepisovat i praktičtí lékaři a u více než třetiny pacientů účinkuje už první zvolené antidepresivum. Díky lékům se zmírní příznaky a vy se můžete zvolna vracet do starého řádu.

Objevují se u někoho ve vašem okolí příznaky deprese?

S depresivním člověkem není jednoduché komunikovat. Více než 90 % depresivních pacientů, kteří se pokusili o sebevraždu, o tomto úmyslu s někým mluvilo. Pokud to jde, pomozte postiženému depresí dodržovat denní režim. Pomozte mu pochopit, že prášky na spaní ani na uklidnění problém nevyřeší. Snažte se mu vysvětlit, že nemoc přesáhla jeho síly, a že je potřeba vyhledat lékaře. Jděte s ním do ordinace, pokud bude chtít.

Nemoc je mimo vaši vůli. Ani angínu nezaženete svým rozhodnutím neonemocnět. V životě všech lidí se běžně střídají těžká období s těmi šťastnými, být smutný je zkrátka normální součást našeho bytí. V těchto chvílích je však důležité vzájemně se podpořit vlídným slovem, tichým respektem a pochopením. I tak můžeme zabránit tomu, aby smutek přerostl v něco horšího a nestala se z něj deprese.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.pascoe.ca/medical-conditions/mood-balancing/depression-vs.-low-mood/, www.iesohealth.com/wellbeing-blog/low-mood-and-depression-whats-the-difference, www.nhsinform.scot/healthy-living/mental-wellbeing/low-mood-and-depression/low-mood-and-depression
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků