Wellness

Desatero pro božský pocit ze saunování

Jsou pro vás pravidla svazující? Zkuste se na ně dívat jinak. Škrtit vás nebudou například ve finské sauně. Odhodíte díky nim plavky a bezpečně se prohřejete k duševní a tělesné očistě. Nechte se jimi vést krok za krokem, omezte zdravotní a hygienická rizika a váš oblíbený relax v sauně nabere správný směr.

Kručí vám v břiše?

Pokud jste hladoví nebo naopak přejedení, na finskou saunu raději zapomeňte. Přílišná fyzická únava, začínající viróza, „stopka“ od lékaře nebo alkoholový odér si se saunou také nerozumí. Koho se netýká ani jedno, postupuje dál.


Odložte si

A to vše – i spodní prádlo, brýle a šperky. Z šatny vás bude doprovázet jen ručník, prostěradlo, mýdlo, masážní kartáč nebo metlička, „žabky“ a lahev s vodou. Kdo zvládl odhodit s oděvem i stud, pokračuje ke sprše.


Žádné ledabylé orosení těla

Osprchujte se teplou vodou, namydlete se a opláchněte. Mytí vlasů zařaďte až před poslední prohřívání. Před vstupem do sauny se pak nezapomeňte pořádně osušit.


Nezevlujte ve dveřích a označte si území prostěradlem (nebo osuškou)

Rozprostřete prostěradlo pod celé tělo včetně chodidel. Zabráníte tak kolování vašich výpotků k ostatním naháčům. Pohodlně se usaďte nebo uložte, relax začíná.


Nelapejte po dechu jako kapr

Horní patra sauny rozdýchají jen trénovaní teplomilové, nižší zvládnou i začátečníci. Doporučuje se dýchat běžnou frekvencí ústy. Při dýchání nosem totiž suchý vzduch dráždí sliznici, což může vést k bolesti hlavy. Aby vás vzduch tolik nepálil, maskujte si ústa i nos dlaní.


Začíná vás pálit dobré bydlo?

Když se z vás pot jenom řine, oddalte ochlazení v bazénku masážními kartáči a metličkami. V jejich péči zapomenete na úprk ze sauny a vaše kůže se díky nim zbaví nečistot.


Signály, které už nelze ignorovat

Pálení špičky nosu, ušních boltců nebo bradavek hlásí, že je nejvyšší čas změnit stanoviště. Pokud jste v sauně vydrželi alespoň 8–12 minut, můžete si gratulovat. Dosáhli jste optimální délky pobytu v prohřívárně. Teď už jen dosáhnout ochlazení.


Zmrzlinářský vůz nečekejte

Nejprve spláchněte pot pod studenou sprchou, až poté se pomalu ponořte do bazénku. V ideálním případě se vám jeho hladina zavře v tichosti nad hlavou. V méně ideálním doprovodíte své hrdinství hlasitým výkřikem.

V obou případech vám bude nejprve zima, poté příjemně a nakonec opět nastoupí chlad. Tehdy vystupte z bazénku, dobře se osušte a směle do druhého kola! Vítejte zase v sauně. Trestné body nehrozí, když proložíte jednotlivá kola 15minutovým odpočinkem.


Cítíte se jako na houpačce?

Pokud jste proceduru teplo/chlad podstoupili alespoň 3x, je načase zvolnit tempo. Po posledním ochlazení v bazénku si dopřejte vlažnou sprchu bez mýdla, zabalte se do osušky nebo županu a zamiřte do odpočívárny. 20 minut uvolnění na lehátku a doplnění tekutin završí blahodárný proces saunování.


Prosaunovali jste se k cíli

Cítíte se příjemně unavení a klíží se vám oči. Zdvořile odmítněte pozvání přátel na jedno. Alkohol a kouření by vaše snažení v potu tváře přivedlo vniveč. Pozitivní účinky saunování na zdraví naopak posílí jeho pravidelné opakování. Ideální je saunovat se minimálně 1x týdně.

Propadli jste požitku saunování? Dopřejte si ho v pohodlí domova. Kdykoliv budete chtít. Napište Ježíškovi o domácí finskou saunu nebo infrasaunu a užívejte si relax v klidu a soukromí.

 

Komerční prezentace
Foto: iStock
3. 12. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků