Medicína

Dna: hlídejte si nadměrnou konzumaci masa a alkoholu

Lékaři ji nazývají dnová artritida a dříve byla známá spíše jako pakostnice nebo nemoc králů a bohatých. Je totiž úzce spojena s nadměrnou konzumací masa a alkoholu. Není nakažlivá, ale velice bolestivá.

Co je to dna?

Jde vlastně o metabolickou poruchu spojenou s vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. Tělo se této látky za normálních okolností zbavuje močí, ale u některých lidí se kyseliny tvoří příliš mnoho. Organizmus ji tak rychle nestíhá vylučovat a z jejího nadbytku se pak utvářejí krystalky, které se usazují nejčastěji kolem kloubů. Tyto krystaly mají jehličkovitý tvar a pronikají do málo prokrvených tkání (např. kloubů), ve kterých se usadí a svým ostrým hrotem se do nich zabodávají.

Nejčastěji bývají postiženy malé klouby na dolních i horních končetinách, ale usazeniny soli se někdy objevují i v podkoží nebo v tělesných orgánech. U některých lidí může dojít k tvorbě močových kamenů, u jiných k dnavým záchvatům, tedy k otokům a zánětům kloubů, které jsou velmi bolestivé. Na vzniku nemoci má podíl jednak dědičnost, ale také nesprávná životospráva – nadměrná konzumace masa, alkoholu, nedostatek tekutin a málo pohybu.

Typické příznaky

Tato nemoc nemá dlouho žádné příznaky a na své propuknutí čeká dlouhá léta. Postihuje zpravidla muže nad 40 let a ženy po menopauze. Propuknutí nemoci jen těžko přehlédnete. Většinou se o ní dozvíte až při propuknutí akutního záchvatu. Postižený kloub napuchne, zčervená, kůže na něm je napnutá a lesklá. Sebemenší dotek pak přináší nesnesitelnou bolest. Prvním napadeným kloubem bývá zpravidla palec u nohy, nicméně není vyloučeno, že dojde k zánětu jiných kloubů, rukou i nohou. V akutním stavu je nutný především klid, podávání chladivých obkladů a užívání analgetik a antirevmatik.

Pokračování nemoci

Po akutním dnavém záchvatu přichází tzv. interkritické období. Příznaky a bolesti se zmírní. Pokud však pacient nedodržuje léčbu a doporučená dietní opatření, dochází k dalšímu ukládání uzlovitých ložisek krystalků kyseliny močové (tzv.tofů) do kloubní chrupavky a okolí kloubu. Je to stadium, kdy dochází k postižení funkce kloubu a jeho degeneraci.

Léčba

Pro stanovení diagnózy je třeba provést vyšetření moči a krve. Pokud se dna potvrdí, lékař vám předepíše léky na snížení hladiny kyseliny močové v krvi, případně na podporu jejího vylučování z organizmu. V každém případě vás čeká úprava stravování a životního stylu. Pokud postižené klouby bolí, je kromě léků proti bolesti dobré postižené místo ledovat a chladit. Pokud jste vyznavačkou zelené lékárny, můžete zkusit použít produkty z vojtěšky, lopuchu nebo aloe.

Dietní opatření

  • Omezte alkohol. Ten často funguje jako spouštěč záchvatů. Už dvě skleničky můžou přinést bezesnou noc. Nejlepší je vyvarovat se alkoholu úplně.
  • Nekonzumujte potraviny s vysokým obsahem purinů – kyseliny močové. Vzdát se musíte například vnitřností, telecího, kuřecího a jehněčího masa.
  • Vyhněte se masovým kostkám, ostrému koření, hořčici, sojové omáčce a worcesteru.
  • Nevhodné jsou luštěniny, obilniny a celozrnné výrobky, droždí, plísňové a tučné sýry.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: cs.wikipedia.org/wiki/Dna
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků